18 ameliyatla hayata tutundu, son bir isteği kaldı

Antalya Kepez ilçesinde yaşayan 49 yaşındaki mesken hanımı Semra Sönmez’in ikinci bebeği erken doğumla 510 gram dünyaya geldi. Anne Sönmez, uzun müddet ağır bakımda kalan bebeğini 5.5 sonra kucağına alabildi. 8 ay geçmesine karşın yansıları bulunmayan bebeğinin durumundan şüphelenen anne Sönmez, hastanenin yolunu tuttu. 13 aylıkken serebral palsi (beyi felci) teşhisi konulan minik Mehmet Ercan Sönmez’in kuvvetli tedavi süreci de bu vakitten sonra başlamış oldu. Anne Semra Sönmez ve hekimlerin gayretiyle Mehmet, 4.5 yaşında az da olsa konuşmaya ve yürümeye başladı. Eşinden farklı olan ve hayatın yükünü tek başına omuzlayan anne Semra Sönmez, çocuğuna en yeterli tedavi imkanını sağlayabilmek için gündelik konut temizliklerine gitti, meskenden yaprak sarması sattı.

2 yıldır oğlunun konuşması ve yürümesi için efor sarfeden Sönmez, bunu da başardı. Artık tekerlekli sandalyeyle de olsa okula giden Mehmet Ercan Sönmez, 100. Yıl Ortaokulu’ndaki özel sınıfta eğitimine devam ediyor. Okul Müdürü Gürol İnanç ve öğretmenlerin yakından ilgilendiği Mehmet Ercan, derslerden kalan vaktinin büyük kısmını kütüphanede ders çalışarak geçiriyor. Tekrar en büyük destekçilerinden biri annesi olan Mehmet Ercan Sönmez’in, yürümesini sağlayacak robotik bir aygıta muhtaçlığı var. Bu aygıta kavuşabilmek için valilik onaylı kampanya başlatan anne Sönmez, 37 bin 500 Avroluk, aygıt parasının 31 bin 500 Avrosunu toplamayı başardı. Önünde kampanyanın tamamlanması için bir aylık mühlet kalan Anne Sönmez eksik olan 6 bin Avroyu toplayabilmek için hayırseverlerden dayanak istedi. Bu paranın tamamlanmasıyla aygıtına kavuşacak olan Mehmet Ercan’ın yürüme hayaline bir adım daha yaklaşmış olacak.

“ADIMLAMA DEVRİNE GİRDİ”

49 yaşındaki anne Semra Sönmez, Mehmet Ercan’ın 12 yıldır serepral palsi hastası olduğunu belirterek, bugüne kadar oğlunun güzelleşebilmek için 18 ameliyat geçirdiğini kaydetti.
Tüm gayretinin oğlunun yürüdüğünü görmek için olduğunu lisana getiren Sönmez, “ Oğlumun 5 yıl evvel durumu daha ağırdı ve birçok vaktinde yatakta geçiriyordu. Fakat ondan sonraki süreçte gerek benim fedakarlıklarım gerekse ilgili kuruluşların dayanağıyla çok uygun aralar aldık. Çok ağır bir fizik tedavi, özel eğitim, ergoterapi ve yüzme dersleri aldık. Mehmet şuan adımlama periyoduna girdi. Bir ameliyatımız kaldı olacağımız” dedi.

OKULA ÖVGÜ

Mehmet’in 2 yıldır eğitimine Kepez 100. Yıl Ortaokulu’ndaki özel sınıfta devam ettiğini lisana getiren Sönmez, “Çok yeterli durumdayız, okumayı öğrendik. Evvelden oğlum bu sandalyeye bile oturamıyordu. Okul idaresi ve öğretmenlerimiz bize çok yardımcı oldu ve çok yol katettik. Burası bize okul değil meskenimiz üzere oldu, çok huzurlu bir yerdeyiz. Günün 6 saatinde gözüm artta kalmadan oğlumu buraya bırakabiliyorum. Okuldaki her türlü aktiflikte yer alıyor hem o hem ben çok keyifli oluyorum” diye konuştu.

“HAYALLERİMİZİN BİRİ DAHA GERÇEKLEŞECEK”

En büyük hayallerinden birinin Mehmet’in okula başlamasıydı diyen anne Sönmez, “Bu hayalimiz gerçekleşti. Kimseye muhtaç olmadan hayatını devam ettirebilmesini istiyorum. Okulla birlikte toplumsallaştı ve çok güzel gelişti. En büyük hayalim ise oğlumun yürüdüğünü görmek. Bunun içinde robotik aygıtının alınması gerekiyor. Onun parasını karşılayabilmek için valilik onaylı bir kampanyamız var. Gerekli olan paranın büyük ölçünün hallettik aygıt Türkiye’ye geldi. Şuan 6 bin Avro eksiğimiz var. 31 bin 500 Avro’yu topladık. Geri kalan ölçüsü tamamlayıp aygıtı alırsak oğlum yürüyebilecek. Kampanya devam ediyor. Son bir ay üzere bir süremiz kaldı. Bu ölçüsü tamamlarsak Mehmet için gelecek ismine hayallerimizden biri daha gerçekleşmiş olacak. Bu hayallerimize herkesin dayanak olmasını bekliyorum“ tabirlerini kullandı.

“ARKADAŞLARIMLA YANINDA GEZMEK İSTİYORUM”

Kütüphanede öğretmeniyle ders çalışan Mehmet Ercan Sönmez, “Arkadaşlarımla çok âlâ anlaşıyorum. Burada Arif diye bir arkadaşım vardı, onu da buldum. 6. sınıfı bitirdim. İleride tabip yada cerrah olmak istiyorum. Zira hayalim meslek sahibi olmak. Arkadaşlarımla koşmak istiyorum. Arkadaşlarımın yanında gezmek istiyorum” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir