200 yıllık tartışmada gelişme: Yunan yetkililer Elgin Mermerleri’nin Atina’ya dönüşü için Britanya Müzesi’yle görüşüyor

Üst seviye Yunan yetkililerin Britanya Müzesi’yle milattan evvel 5’inci yüzyıldan kalma Elgin Mermerleri’nin Atina’ya döndürülmesi için ön görüşmeler yaptığı belirtildi. Elgin Mermerleri’nin Atina’ya dönüşünün dünyanın en uzun süren kültürel tartışmalarından biri için ‘ciddi bir dönüşüm’ sağlayacağı belirtiliyor.

The Guardian’da yer alan habere nazaran, Elgin Mermerleri’nin Yunanistan’a dönüşüne dair görüşmeler birinci olarak Yunan gazetesi Ta Nea’da haberleştirildi. Ta Nea, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Britanya Müzesi Lideri George Osborne ile geçen hafta Londra’da bir otelde görüştüğünü aktardı.

Atina’daki kaynaklar, kelam konusu görüşmelerin “heyecan verici” olduğunu söyledi.

Yunanistan Devlet Bakanı Giorgos Gerapetritis “Yunanistan hükümeti ile Britanya Müzesi ortasında diyalog olduğu gerçek. Şu an ön görüşmeler yapıyor ve evet bu sıkıntıyı görüşmek için Britanya Müzesi’nin Lideri ile görüştüm” dedi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, haberlerin çıkmasından birkaç gün evvel London School of Economics’te yaptığı konuşmada, Elgin Mermerleri konusunda ilerleme kaydedildiğini ‘hissettiğini’ ve ‘kazan-kazan’ bir sonucun mümkün olduğunu söylemişti.

O vakitler bugünkü Yunanistan’ın da bir modülü olduğu Osmanlı İmparatorluğu’nun büyükelçisi olan Lord Elgin tarafından çekişmeli şartlarda kaldırılan mermerler üzerindeki tartışma 200 yılı aşkın bir müddettir devam ediyor. Yunanistan, mermerlerin çalındığını öne sürerken Britanya bu iddiayı yalanlayarak mermerlerin satın alındığını belirtiyor. 

Atina’daki Akropol’ün bir modülü olan 2 bin 500 yıllık Elgin Mermerleri, heykeller, yazıtlar ve mimari kesimlerden oluşuyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir