42’nci İstanbul Film Festivali başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 42’nci kere düzenlenen İstanbul Sinema Şenliği, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda yapılan açılış merasimiyle başladı. Sunuculuğunu Ali İhsan Varol’un üstlendiği açılış merasiminde şenliğin Sinema Onur Ödülleri’nin yanı sıra şenliğin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri takdim edildi.

Törende, İstanbul Sinema Şenliği Milletlerarası Müsabaka sinemalarının akabinde Altın Lale Mükafatı için Ulusal Yarış kategorisinde yarışacak 11 sinema, Seyfi Teoman anısına verilecek En Yeterli Birinci Sinema Mükafatı için yarışacak 4 sinema, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Sinema kategorilerindeki sinemalar tanıtıldı. Merasimde ayrıyeten Nespresso Genç Jüri’nin belirleyeceği Genç Ustalar Ödülü’ne aday sinemalar de gösterildi.

42. İSTANBUL SİNEMA ŞENLİĞİ SİNEMA ONUR ÖDÜLLERİ

42. İstanbul Sinema Festivali’nin bu yılki birinci Sinema Onur Mükafatı, Kayhan Yıldızoğlu’na sunuldu. Merasim gecesine katılamayan Kayhan Yıldızoğlu’nun mükafatını torunu Zeynep Aybar aldı. Ödül, İstanbul Sinema Şenliği yöneticisi Kerem Ayan tarafından takdim edildi.

Festivalin ikinci Sinema Onur Mükafatı ise Nevra Serezli’ye sunuldu. Serezli, bu yıl şenlikte restore edilmiş kopyasıyla gösterilecek “İntikam Meleği – Bayan Hamlet” ile de şenliğe konuk oluyor. Nevra Serezli’ye mükafatını oyuncu Metin Akpınar takdim etti.

FESTİVAL ‘HIRÇIN’ SİNEMASIYLA BAŞLADI

Törenin akabinde, Charlotte Regan’ın yönettiği “Hırçın” sineması gösterildi. “Hırçın”, Sundance Sinema Festivali’nde Dünya Sineması–Dram kategorisinde Büyük Heyet Ödülü’nün sahibi olmuştu.

84 ÜLKEDEN 163 SİNEMA GÖSTERİLECEK

Festival kapsamında, 7-18 Nisan tarihleri ortasında, dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, usta direktörlerin son sinemalarından yeni keşifler, klasikler ve zımnî kalmış hazinelere 84 ülkeden 160 direktörün toplam 163 sineması gösterilecek.

Festivalin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Fransız Kültür Merkezi, Şişli’de CineWAM Premium+ City’s Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Konutu olmak üzere 6 salonda yapılacak. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir