900 sakayı Suriye’ye kaçırmak isteyen şüpheliye rekor ceza

Tarım ve Orman Bakanlığı, üretme, muhafaza ve rehabilite çalışmaları ile yaban hayatına kalkan oluyor. Kaçak yollarla yurt dışına çıkarılmak istenen muhafaza altındaki cinsler ile ilgili çalışma yapan Bakanlık, Türkiye’nin de taraf olduğu memleketler arası CITES ile müdafaa altındaki latife kuşlarının yurt dışına kaçırılmaya çalışıldığı bilgisi sonrası harekete geçti. 

TEKRAR TABİATA SALINDILAR

Kilis Çobanbey Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği, Kilis Vilayet Jandarma Komutanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Kilis Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar (DKMP) Vilayet Şube Müdürlüğü yetkililerinin iş birliği ile operasyon düzenlendi. Takımlar, Türkiye’den Suriye’ye giden bir araçta arama yaptı. Aramada 900 latife ile kuşları yakalamakta kullanılan ağ ele geçirildi. Latifeleri Suriye’ye kaçırmak isteyen şüpheliye, 1 milyon 170 bin lirası tazminat, 3 bin 734 lirası idari para cezası olmak üzere toplamda 1 milyon 173 bin 734 TL para cezası uygulandı. Latifeler da Şanlıurfa 3’üncü Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kilis DKMP yetkililerine teslim edildi. Kuşlar, daha sonra yetkililerce tabiata bırakıldı.

CITES SÖZLEŞMESİ 

CITES, yabani hayvan ve bitki çeşitlerinin ticaretinde, bu canlıların hayatlarının tehlikeye girmesini önlemeyi amaçlıyor. Bu çerçevede kontrat, yabani hayvan ve bitki çeşitlerinin canlı ve meyyit örnekleri, bunların basitçe tanınabilen modülleri ile türevlerinin, mukaveleye taraf ülkeler ortasındaki ithalatını, ihracatını, reeksportunu ve denizden girişini, hülasa memleketler arası ticaretini düzenliyor. Buna nazaran, korunan cinslerin memleketler arası ticaretine fakat kontratta belirtilen birtakım kuralların yerine getirilmesi halinde müsaade veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir