ABD Temsilciler Meclisi’nden ‘borç limiti’ tasarısına onay

Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler ortasında uzun süren müzakerelerin akabinde üzerinde mutabakata varılan tasarı, Temsilciler Meclisi’nde 117’ye karşı 314 oyla kabul edildi.

ABD Lideri Joe Biden, kelam konusu tasarının Temsilciler Meclisi’nden geçmesinin akabinde yaptığı yazılı açıklamada, “Bu gece Temsilciler Meclisi, birinci temerrüdü önlemek ve ülkemizin güç kazanılmış ve tarihi ekonomik toparlanmasını korumak için kritik bir adım attı.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu bütçe muahedesinin iki partinin de takviyesini alan bir uzlaşma olduğunu belirten Biden, müzakerelerde her iki tarafın da her istediğini alamadığını kaydetti.

Biden, “Senato’yu mümkün olan en kısa müddette tasarıyı geçirmeye davet ediyorum ki ben de imzalayabileyim ve ülkemiz dünyanın en güçlü iktisadını inşa etmeye devam edebilsin.” sözlerini kullandı.

TASARININ BİR SONRAKİ DURAĞI ABD SENATOSU

Borç limitinin 1 Ocak 2025’e kadar askıya alınmasını öngören tasarının bir sonraki durağı ABD Senatosu olacak.

Tasarı, Senato’dan da geçmesi halinde yasalaşması için Lider Biden’ın imzasına sunulacak.

Böylece, borç limitinin artırılmasıyla federal hükümetin nakit külfeti çekmesinin ve temerrüde düşmesinin önüne geçilecek.

10 YIL İÇİNDE 1,5 TRİLYON DOLARLIK TASARRUF SAĞLAYABİLİR

Borç limitinin askıya alınmasının yanı sıra birtakım federal programlara yönelik harcamalarda kesintiye gidilmesini de öngören tasarı ile besin yardım programları dahil birtakım devlet yardımından faydalananlara yeni çalışma ihtiyaçları getirilmesi planlanıyor.

Tasarıyla, Kovid-19 salgını sırasında sağlanan fakat kullanılmayan yardım paralarının geri alınması öngörülüyor.

Ayrıca tasarıyla kimi güç projeleri için müsaade sürecinin de hızlandırılması hedefleniyor.

ABD Kongresi Bütçe Ofisi’nin (CBO) tasarısının federal borç ve bütçe açığı üzerindeki tesirine ait yayımladığı değerlendirmeye nazaran, yasanın çıkması ve üst sona tabi ödeneklerin planlandığı üzere uygulanması halinde gelecek 10 yılda bütçe açığının yaklaşık 1,5 trilyon dolar azalması bekleniyor.

BORÇ LİMİTİNİN 5 HAZİRAN’A KADAR ARTIRILMASI GEREKİYOR

ABD, 19 Ocak’ta 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış, ABD Hazinesi limiti aşmamak ve muhtemel bir temerrüdü önlemek için harika tedbirler almaya başlamıştı.

Hazine Bakanlığı, kelam konusu harikulâde tedbirlerin haziran başında tükenebileceği ikazında bulunmuştu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitine ait ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’ye gönderdiği son mektupta, mevcut bilgilere dayanarak Kongrenin borç limitini, 5 Haziran’a kadar yükseltmemesi yahut askıya almaması durumunda Hazine’nin yükümlülüklerini yerine getirmek için kaynaklarının yetersiz kalacağının varsayım edildiğini bildirmişti.

ABD Hazinesi’nin nakit düzeyi, borç limiti müzakereleri devam ederken 25 Mayıs prestijiyle 38,8 milyar dolarla 2017’den bu yana en düşük düzeye gerilemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir