ABD’de ISM hizmet endeksi 2 yılın en düşük seviyesinde

ABD’de Tedarik İdare Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksi, ekimde aylık bazda 2,3 puan azalışla 54,4’e gerileyerek Mayıs 2020’den bu yana en düşük düzeye indi.

ISM, ekim ayına ait imalat dışı endeksi açıklandı. Buna nazaran, ISM imalat dışı endeksi ekimde evvelki aya kıyasla 2,3 puan azalarak 54,4 pahasına geriledi.

Hizmet bölümündeki büyümenin yavaşlamaya devam ettiğine işaret eden bilgiye ait piyasa beklentisi 55,5 olması istikametindeydi. Mayıs 2020’den bu yana en düşük düzeye inen endeks, eylülde 56,7 olmuştu.

Üretim endeksi, ekimde aylık bazda 3,4 puanlık azalışla 55,7’ye ve yeni siparişlere ait endeks 4,1 puan azalarak 56,5 düzeyine geriledi. İstihdam endeksi de bu periyotta 3,9 puanlık azalışla 49,1 oldu.

ISM hizmet endeksi için yapılan anketler, hizmet kesiminin 16 sanayisinde büyüme olduğunu ortaya koydu. Bu devirde işletme ve emlak bölümleri ise daraldı.

HİZMET KESİMİ PMI VERİSİNDE ÜST TARAFLI REVİZYON

Öte yandan, S&P Küresel de ekim ayına ait hizmet dalı Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) en son datalarını açıkladı.

Buna nazaran, ekim ayına ait hizmet bölümü PMI verisi 46,6’dan 47,8’e revize edildi. Hizmet dalı PMI, eylülde 49,3 olmuştu. Kelam konusu data, üst istikametli revizyona karşın ABD’de hizmet bölümünde daralmanın devam ettiğine işaret etti.

İmalat ve hizmet bölümlerini kapsayan bileşik PMI da ekimde 47,3’ten 48,2’ye revize edildi. Bileşik PMI, eylülde 49,5 kıymetini almıştı.

ISM ve PMI datalarının 50’nin üzerinde bedel alması genişlemeye, 50’nin altında bedel alması ise daralmaya işaret ediyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir