ABD’de milyarderlerden ara seçimler için rekor bağış

ABD’de milyarderlerin orta seçimlere yönelik yaptığı bağış meblağının 881 milyon dolarlık rekor düzeye ulaştığı bildirildi.

Americans for Tax Fairness, “2022 Seçiminde Milyarderlerin Parası: Seçimleri Satın Almak ve Demokrasiyi Bozmak” başlığıyla yeni bir rapor yayımladı.

Rapora nazaran, ekim ayına kadar olan süreçte, ülkede 465 milyarder 2022 yılı orta seçimleri için 881 milyon dolarlık rekor bağışta bulundu.

Önceki yıllara kıyasla bağış fiyatındaki keskin artış dikkati çekerken, Amerikalı milyarderler 2018 orta seçimlerinde 611 milyon dolar, 2014 orta seçimlerinde 232 milyon dolar ve 2010 orta seçimlerinde 32 milyon dolarlık bağış yapmıştı.

EN BÜYÜK BAĞIŞÇI SOROS

Bağışların toplam meblağının gelecek hafta 1 milyar dolara yaklaşması beklenirken, en çok bağışın Cumhuriyetçiler lehine yapıldığı görüldü.

Milyarderlerin bağışlarının yüzde 59’u Cumhuriyetçilere, yüzde 39’u Demokratlara, yüzde 2’si ise bağımsız adaylara gitti.

İş insanı George Soros, Demokrat adaylara şimdiye kadar yaptığı 128,4 milyon dolarla en büyük bağışçı oldu.

Soros’u, Cumhuriyetçi adaylara yönelik 67,3 milyon dolarlık bağışlarıyla nakliye şirketi Uline’in kurucuları Richard ve Elizabeth Uihlein izledi.

Hedge fon yöneticisi Ken Griffin de Cumhuriyetçilere yönelik 66,1 milyar dolarlık bağışıyla listenin üçüncü sırasında yer aldı.

Yatırımcı Jeffrey Yass, Cumhuriyetçiler lehine 47,3 milyon dolarlık bağışta bulunurken, kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried da Demokratlar için 39,7 milyon dolarlık bağış yaptı.

“MİLYARDERLERİN NAKİT SELİ DEMOKRASİMİZİ BOĞUYOR”

Americans for Tax Fairness Yöneticisi Frank Clemente, rapora ait açıklamasında, adayları etkilemek ve seçimleri kazanmak kelam konusu olduğunda “paranın konuştuğunu” belirtti.

Clemente, “Milyarderlerin nakit seli demokrasimizi boğuyor.” sözünü kullandı.

“Herkes için işleyen bir ekonomi” için milyarderlerin adil hisselerini ödemeye başlaması gerektiğini vurgulayan Clemente, “Herkes için işleyen bir demokrasiye sahip olacaksak, milyarderlerin parasının siyasetimiz üzerindeki tesirini büyük ölçüde azaltmamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir