AGİT ve AB Konseyi’nden ikinci tur için fırsat eşitliği uyarısı: “Medyada eşit oranda yer verilmeli”

Türkiye’de yapılan seçimleri takip eden Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) ile Avrupa Birliği (AB) Kurulu gözlemcilerinin koordinatörü Michael Link seçimlerin akabinde açıklama gerçekleştirdi. Link, 4 Mayıs’ta gerçekleştirilen milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde parti ve adayların medyada eşit ölçütlerde yer almamasını eleştirdi.

İkinci cins seçimleri de yakından takip edeceklerini açıklayan Michael Link, 28 Mayıs’ta Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarışacağı ikinci cins cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar ortasında fırsat eşitliğinin sağlanması davetinde bulundu. Link, Almanya’da yayınlanan Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte, AKP iktidarının birinci çeşit öncesinde medyada çok daha fazla görünür olduğunu ve bu “hatanın” tekrarlanmaması gerektiğini lisana getirdi. Seçimin birinci tipinde kimi usulsüzlükler yaşandığını, lakin bunların seçim gününden çok seçim kampanyası esnasında görüldüğünü tabir eden Michael Link, “Bu seçim Erdoğan’ın medyada çok baskın bir üstünlükle yer almasıyla karakterize oldu. Muhalefetin adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise basında görünmekte büyük sorunlar yaşadı. Göründüğü vakit da çoğunlukla bu olumsuz haberlerle oldu” dedi.

AB’DEN ŞEFFAFLIK UYARISI

İkinci çeşit öncesi AB tarafından da bir ihtar geldi. AB, 14 Mayıs seçimleriyle ilgili AGİT seçim gözlemcilerinin bulgularına atıfla seçimde misyon alan yetkilileri eksiklikleri gidermeye çağırdı. Açıklamada fırsat eşitliğine ve şeffaflığa vurgu yapıldı.

AB Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komitesinin Genişleme ve Komşuluk Siyasetinden sorumlu üyesi Olivér Várhelyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “AB, tarafların adil ve eşit şartlara sahip olduğu şeffaf, kapsayıcı ve emniyetli seçimlere son derece büyük kıymet atfetmektedir” tabirine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir