AKP’li Ümraniye Belediyesi’ne ait barınakta, hayvanların uyutulduğu iddia edildi

İstanbul’da AKP’li Ümraniye Belediyesi’ne ilişkin Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili bir hayvan muhafaza gönüllüsü, barınaktaki hayvanların uyutulduğunu tez etti. Ümraniye Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ndeki vazifeli ise “İddialar hakikat değil” dedi.

Evrensel’den Eylem Nazlıer‘in haberine nazaran hayvan muhafaza gönüllüsü bir kişi, Ümraniye Belediyesi’ne ilişkin Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde hayvanların uyutulduğunu ileri sürdü. Ümraniye Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ndeki bir misyonlu, “İddialar gerçek değil. Bütün hayvanseverler geçen hafta geldi, müdür beyefendi gezdirdi, dolaştırdı. Savlar yalan” dedi.

Ümraniye’de yaşayan ve ismini vermek istemeyen bir mahalle sakini, hayvanına çip takmayan, kayıt ettirmeyenlere para cezası verileceğinin söylenmesinin akabinde hayvanların sokaklara terk edildiğini belirterek “Ben tertipli olarak barınağa gelip gidiyorum. Bu süreçten sonra barınağa hayvan terk edilmeye başlandı ve terk edilen ‘yasaklı ırk’ların çıkışı, sahiplendirilmesi muhakkak yasak. Bizim barınağın kapasitesi de çok fazla değil. Bu terk etmelerden sonra barınak kapasitesini aştı. 5-10 tane pitbull üzere ‘yasaklı ırk’ diye tabir edilen hayvanı bir ortada tutmak zorunda kaldılar. Barınak ortamı zati hayvanları gerilime sokuyor yani en uysal hayvan bile o ortamda saldırgan olabiliyor. Hayvanlar birbirini parçalamaya başladı” sözlerini kullandı.

“Soğuktan oluyorlar”

Hayvanların uyutulduğunu sav eden mahalleli, “Hayvanlar birbirini öldürüyor. Yeri genişletelim, bir biçimde tahlil bulalım dedik lakin duyduğumuza nazaran baskı yapılınca yetkililerin ‘saldırgan’ olanları uyuttuğunu öğrendik. Kışın soğuktan ölüyorlar zira ısıtma sistemi yok. Hengamede birbirlerini parçaladıkları için ölen hayvanlar da var. Bu nitekim vahşet, tahlil üretilmesi lazım” dedi.

“Dışkıların içinde yatıyorlar”  

Düzenli olarak barınağa gittiğini belirten bir hayvan muhafaza gönüllüsü ise hayvanların makûs bir ortamda kaldığını “Burası kedi ve köpeklerin süreksiz bakımevi; hayvanların kısırlaştırıldığı, tedavilerinin yapıldığı bir yer. Bütün bunlardan sonra hayvanın alındığı yere bırakılması lazım ancak yasa gereği ‘yasaklı ırk’lar da var. Ben belli aralıklarla gidiyorum. Ziyaret saatinde gittiğimiz halde padokların içinde ziyadesiyle dışkı var, hayvanlar dışkılarının içinde yatıyor ve dışkıları da kanlı. Hayvanların yatacakları sıcak bir alan yok, ıslak fayansların üzerinde yatıyorlar, kuru yer yok” tabirleriyle anlattı.

Gittiklerinde bir köpeğin öldüğünü gördüklerini, yetkililere sorduklarında da “Pitbullar saldırgan, birbirlerini öldürüyor” cevabını aldıklarını söyleyen hayvan muhafaza gönüllüsü, “Peki neden kimse buna mahzur olmuyor? Kimse müdahale etmemiş. Birbirlerini öldürmeleri izleniyor. Bu bir vahşet. Hayvan barınakları vefat kamplarına dönüşmüş durumda” dedi.

TIKLAYIN | AKP’li Ümraniye Belediyesi’nin eski hayvan barınağı çalışanın argümanı: Hayvanlar günlerce acı çekiyor, sonra da zaten ölüyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir