Aleyna’ya çarparak ölümüne neden olan sürücünün 10 yıla kadar hapsi istendi

Esenyurt‘ta 8 Kasım günü saat 20.30 sıralarında metrobüsten indikten sonra konutuna dönmek için yürüyen Aleyna Işık Gökçe’ye, Beylikdüzü tarafına süratle giden Sezer Hükümdar idaresindeki araba çarptı. Araç ile duvar ortasında sıkışarak ağır yaralanan Gökçe, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Gökçe, ağır bakımda 18 gün tedavi edildikten sonra kurtarılamayarak, hayatını kaybetti. Kazadan sonra yakalanan şoför, sevk edildiği mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

TUTUKLANDI

Genç kızın yakınları, alkolü olmasına, 5 ay evvel yeniden alkollü araç kullandığı gerekçesiyle ehliyetine el konulmasına karşın Hükümdar’ın isimli denetimle hür kalması kararına reaksiyon gösterdi. Ailenin avukatı Osman Yeşil, Büyükçekmece Adliyesi’ne giderek şüphelinin tutuksuz yargılanma kararına itiraz etti. Savcılığa yapılan müracaatın akabinde Sulh Ceza Hakimliği, Sezer Hükümdar için tutuklama kararı verdi. Karar üzerine Hükümdar, Büyükçekmece Yunus Emre Şehit Kenan Kumaş Polis Merkezi’ne avukatı ile giderek teslim olduktan sonra cezaevine konuldu.

İLK DURUŞMA 14 MART’TA

Savcılık tarafından olaya ait iddianame düzenlenirken, Avukat Osman Yeşil, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayacak davaya ait şöyle dedi: “Savcılık tarafından düzenlenen iddianamede trafik magandası muhtemel kast ile taammüden adam öldürme cürmünden yargılanacak. Birinci duruşmamız 14 Mart’ta. Burada tüm basın mensuplarına, savcılık makamına teşekkür etmek isteriz. Müvekkilimiz ailenin acısı bir nebze daha dinmiş durumda. Sanık hakkında iddianamede yer alan taammüden öldürme cürmünün cezası 6 yıldan 10 yıla kadar olsa da ailenin acısı hiçbir halde dinmiyor. Tek hedefimiz; bir insanın vefatına sebep olan tüm alkollü şoförlerin taammüden öldürmeden yargılanması. Buradan bir emsal kararı çıkartmak istiyoruz. Davanın ilerleyen sürecinde bu kişinin taammüden öldürme cürmünden karar giymesi için elimizden geleni yapacağız. Hukuk uğraşımız sonuna kadar devam edecek.”

2008 YILINDA DA VEFATA SEBEBİYET VERMİŞTİ

Aleyna Işık Gökçe’nin hayatını yitirmesine neden olan şoför Sezer Hükümdar’ın 24 yaşındayken, 10 Mart 2008 tarihinde Avcılar’da 66 yaşındaki Satı Yılmaz’a çarparak vefatına neden olduğu ortaya çıkmıştı. Sezer Hükümdar, o devir çalıştığı şirket için kamyonet ile mal dağıtımı yaparken, Mustafa Kemal Paşa Karanfil Sokak’ta karşıdan gelen araca yol vermek için geri giderken yolun karşı tarafına geçmek isteyen Satı Yılmaz’ı ezerek vefatına neden oldu. Tutuklanan Sezer Hükümdar hakkında “Taksirle vefata neden olma” cürmünden 2-6 yıl mahpus istemiyle Küçükçekmece 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Uzman raporunda, dikkatsiz ve özensiz seyri ve aracın ardını gereğince denetim etmemesi nedeniyle şoför kusurlu bulunurken, ölen bayanın da kurallara uymadığı belirtilerek tali kusurlu olduğu kaydedilmişti.

Hükümdar, bu cürümden 43 gün tutuklu kaldıktan sonra 21 Nisan 2008 tarihinde tahliye edilmiş, 29 Temmuz 2008’de alt huduttan ceza almıştı. Sanığa, âlâ hal indirimiyle 1 yıl 8 ay mahpus cezası veren mahkeme kişiliğini, toplumsal durumunu ve yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığı dikkate alarak cezayı 12 bin 100 TL isimli para cezasına çevirmişti. Hükümdar, o tarihte, mağdurun yakınlarının uğradığı ziyanı gidermediği gerekçesiyle hakkındaki kararın açıklanması geri bırakılmamış şoför evrakı 1 yıl müddetle elinden alınmış, karar Yargıtay’da 2013 yılında onanarak katılaşmıştı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir