Amsterdam seks ve uyuşturucu için gelen ‘çılgın turistleri’ engellemeye hazırlanıyor

Yusuf Özkan
 Lahey

Hollanda’nın başşehri Amsterdam, kente sadece alkol, uyuşturucu ve seks için gelen turist sayısını sınırlamaya hazırlanıyor.

Yıl sonuna kadar 18 milyon yatılı turistin beklendiği kentte, “çılgın turistlere” yönelik caydırıcı tedbirler hayata geçirilecek. 

Yeni hazırlanan ve “Uzak Dur” ismi verilen plana nazaran, “rahatsız edici” bekarlığa veda partileri, organize bar seyahatleri, kanal cinsleri sınırlanacak. Kentin muhakkak bölgelerinde esrar kullanımı yasaklanacak.

Belediye Lider Yardımcısı Mbarki, meclise gönderdiği teklifte, “Şehri seviyorsak, artık harekete geçmeliyiz. Amsterdam bir metropol ve içinde koşuşturma ve canlılık var lakin kentimizi yaşanabilir kılmak için artık sorumsuzca büyümek yerine sınırlamaları tercih etmemiz gerekiyor” dedi.

Mbarki, Amsterdam’ı, sakinleri ve teşebbüsçüler için yaşanabilir kılmanın, belediyenin sorumluğu olduğunu vurguladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle turizm açısından büyük bir düşüş yaşayan Amsterdam, bu yılın başlarından itibaren yine yabancı ziyaretçilerin gözdesi haline geldi.

Özellikle İngiliz turistler, yine bekarlığa veda partileri ve hafta sonu cümbüşleri için Amsterdam’a akın etmeye başladı.

Bu yılın sonuna kadar 18 milyon yatılı turist bekleyen kentte, 2024 yılında bu sayının 20 milyona gelmesi bekleniyor.

Amsterdam Belediyesi, turist sayısının 18 milyonu geçmesi durumunda, kentin toplumsal ve kültürel dokusunu korumak emeliyle yeni tedbirler alınmasını kararlaştırdı.

Ekonomik işlerden sorumlu Amsterdam Belediye Lider Yardımcısı Sofyan Mbarki, bu maksatla kapsamlı bir “turizmi sınırlama planı” hazırladı.

Amsterdam’daki mahallî medyaya nazaran, kente yalnızca alkol, uyuşturucu ve seks için gelen yabancı ziyaretçilere yönelik caydırıcı kampanya, yeni yılın başlarında hayata geçirilecek.

Öncelikli olarak İngiliz turistleri hedeflediği belirtilen kampanya kapsamında, kent merkezinde sokakta alkol yasağı uygulanan bölgelerde, esrar kullanımına da son verilmesi planlanıyor. 

Belediye, bu bölgedeki esrar kafelerinde (Coffeeshops) kahvehanelerin saat 16.00’dan sonra uyuşturucu satışının durdurmasının mümkün olup olmadığını da araştırıyor.  

Amsterdam Belediyesi daha evvel kent merkezine giren otobüs sayısının sınırlanmasını kararlaştırmıştı. Yeni planda, buna ek olarak, etrafa problem veren bekarlığa veda partilerine kısıtlama getirilmesi ile rehberli çeşit yasağının genişletilmesi önerisi de yer alıyor.

Plan, kanallarda çeşit yapan tekne sayısının azaltılmasını da içeriyor. 

Plana nazaran, genelevlerin bulunduğu ‘Red Light District’ bölgesindeki kafe ve restoranların kapanış saatleri erkene çekilecek ve “vitrinlerde müşteri bekleyen seks işçileri” konusuna tahlil bulunacak.

Belediye meclisi de daha evvel Red Light bölgesi için misal tekliflerde bulunmuştu. Belediye Meclisi, Red Light District’teki zahmetin üstesinden gelmek için, semt sakinlerinin isteği üzerine, hafta sonu geceleri kapanış saatlerini erkene almak istiyor.  

Belediyeye nazaran, yiyecek içecek bölümü, gece saat 01:00’den sonra yeni müşteri kabul edemeyecek ve en geç saat 02:00’de de kapanacak. Bölgedeki genelevler ise, en geç saat 03:00’e kadar açık kalacak.

Amsterdam Belediyesi, ilerleyen süreçte, “uyuşturucu ve seks turizmi” yerine, konferans ve kültür üzere daha “saygın bir turizm” haraketliliği hedefliyor.

Amsterdam Belediyesi, kent merkezindeki genelevleri de farklı bir bölgeye taşımak için plan hazırladı. Bunun için muhtemel 8 mahalle belirlendi. Lakin semt sakinlerinin reaksiyonu nedeniyle, yeni seks oteli ve cümbüş merkezinin, bu mahallelerden hangisinde kurulacağı konusunda şimdi bir ilerleme sağlanamadı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir