Bakan Dönmez: Bu yılın ilk 8 ayında borcu nedeniyle doğalgazı kesilen abone sayısı 37 bin 657

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yılın birinci 8 ayında 37 bin 657 abonenin doğal gazının borcu nedeniyle kesildiğini açıkladı. Bakan Dönmez’in soru önergesine verdiği bu cevabı kıymetlendiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Elektrik, akaryakıt artırımları, sabit ve dar gelirlinin belini büktü. Artık beşerler battaniye altında soğuktan korunmaya çalışıyor, elektrik düğmesine elleri gitmiyor” dedi.

CHP’li Gürer, TBMM’ye verdiği soru önergesinde Bakan Dönmez’e, faturalarını ödeyemediği için doğal gazı kesilen abonelerin sayısını sordu. Gürer’in önergesine karşılık veren Dönmez, Türkiye genelinde borcu ödenmediği için doğal gazı kesik olan abone sayısının 2021 yılı için 22 bin 142 olduğunu ve bu sayının 2022 yılının birinci 8 ayında 37 bin 657’ye yükseldiğini açıkladı.

TIKLAYIN | Bakan Dönmez: Bu yılın birinci 7 ayında borcu nedeniyle elektriği kesilen abone sayısı 236 bin 617

Dönmez, “EPDK Bildirim Sistemi üzerinde bilgiler makul dönemler halinde raporlanmaktadır. Bu kapsamda EPDK bilgi tabanında ortalama anlık ve günlük bilgiler bulunmamaktadır” dedi.

Gürer ise bugün yaptığı açıklamada Bakan Dönmez’in cevabını şöyle kıymetlendirdi:

“Ekonomik kriz her alanda vatandaşı zorluyor. Doğal gaza 8 ayda 37 bin 657 kişi ödemesini yapamamış. Elektrik, akaryakıt artırımları, sabit ve dar gelirlinin belini büktü. Artık beşerler battaniye altında soğuktan korunmaya çalışıyor, elektrik düğmesine elleri gitmiyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde Cumhurbaşkanı, market fiyatlarını gündeme getiriyor lakin kendisinin bilgisi dahilinde elektrik, doğal gaz, akaryakıta gelen artırımlar için hiç kelam etmiyor.” (ANKA)

TIKLAYIN | Bakan Dönmez: Geçen yıl elektriği kesilen abone sayısı 356 bin 488

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir