Bakan Kasapoğlu: 2023 yılında Türk Dünyası Gençlik başkenti İstanbul olacak

Bursa’nın İznik ilçesinde düzenlenen 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları’nın yapıldığı alanda incelemelerde bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, daha sonra Bursa’da Türk Devletleri Teşkilatı 6’ncı Gençlik ve Spor Bakanları toplantısına katıldı. Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Farid Gayibov, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Siyaseti Bakanı Azamat Jamankulov, Özbekistan Spor Gelişimi Bakanı Adkham İkramov, Kazakistan Cumhuriyeti Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Darhan Kıdırali, Türkmenistan Spor ve Gençlik Siyaseti Bakanı Gulmyrat Agamyradov, Özbekistan Cumhuriyeti Gençlik İşleri Ajansı Yöneticisi Alisher Sadullayev, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Serik Zharasbayev, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis ve Türk Kurulu Genel Sekreteri Bağdat Amreyev de katıldığı toplantıda konuşa yapan Kasapoğlu, buluşmayı ülkelerin gençleri ve atletleri için çok değerli bulduğunu söyledi.

“TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI’NI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Toplantının Türkiye’nin konut sahipliğinde düzenlenen 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları’nın coşkusu ile birleşmesinin kendileri için memnunluk verici olduğunu belirten Bakan Kasapoğlu, Göçebe Oyunları’nda atlı sporlar, güreşler, karşılaşmalar ve farklı şovların büyük bir şölene dönüştüğünü aktararak, “Türkiye olarak Türk Devletleri Teşkilatı’nı çok lakin çok önemsiyor ve bu çatı altında taahhüt edilen tüm çalışmaların eksiksiz bir biçimde yerine getirilmesi için de büyük çaba sarf ediyoruz. Bir evvelki toplantımızda imzaladığımız Gençlik Değişimi Mutabakat Zaptı doğrultusunda ağustos ayında İstanbul ve Bursa’da birinci Çok Taraflı Gençlik Değişimi Programı’nı gerçekleştirdik. Bu programa katılan gençlerimizi, gençlik elçileri olarak ülkeler ortasındaki birlikteliğini, iş birliğini, kardeşliği daha üst noktalara taşıyacağına inancımız tam” dedi.

“GENÇ GÖNÜLLÜLER HAVUZU PROJESİ TOPLUMLAR ORTASI BERABERLİĞİ KUVVETLENDİRMEDE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAKTIR”

Türk Dünyası Genç Gönüllüler Havuzu konusunu birinci kere 2020’de gündeme getirdiklerini söyleyen Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Türkiye olarak gönüllülük konusuna büyük ehemmiyet veriyoruz. Bu deneyimlerimizi Türk dünyası gençlerine aktarma vesilesiyle Birinci Genç Gönüllülük Eğitim Programını tekrar 1-5 Ağustos 2022 tarihlerinde ülkelerimizden 80 gencin iştirakiyle İstanbul’umuzda gerçekleştirdik. Gençlerimiz burada yaptıkları çalışmalarla teşkilatın Genç Gönüllüler Havuzu’nun oluşturulmasına yönelik temelleri attı. Genç Gönüllüler Havuzu Projesi’nin toplumlar ortasındaki gönüllülük kültürünü pekiştirme ve beraberliği kuvvetlendirmede büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

“FUTBOL KADROLARI ORTASINDA KARŞILAŞMALARIN ARTTIRILMASI ÖNEMLİ”

Gençlik alanında çok fazla çalışmalarının olduğunu ve bunları güçlendirerek, artırarak devam ettiklerini söz eden Bakan Kasapoğlu, “Spor alanında da çalışmalar var. Futbol federasyonları ortasındaki iş birlikleri ve bu manada bu iş birliği sonucu kadrolar ortası karşılaşmaların sayısının artırılması kıymetli. Yeniden dopingle gayret ve bu çerçevede atılan adımlar… Ben bilhassa şunu söz etmek istiyorum, tüm dost ve kardeş ülkelerle gençlik alanında olduğu üzere spor alanında da yeni iş birliği sistemlerini geliştirme noktasında her daim açık olduğumuzu ve her çeşit iş birliğine de hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu çerçevede sportif yetenek taraması ve spora yönlendirme programı kapsamında deneyimler ve gelinen noktayı önümüzdeki süreçte sizlerle paylaşmaktan da büyük bir memnuniyet duyacağımızı da tabir etmek istiyorum” sözlerini kullandı.

“GENÇLERİMİZ, BUGÜNLER İÇİN DE ÇOK ÖNEMLİ”

Özbekistan’ın, Buhara’da 2022 Türk Dünyası Gençlik Başşehri unvanıyla hoş bir konut sahipliği yaptığını belirten Bakan Kasapoğlu, kardeş ve dost ülke Özbekistan’ın bakan ve yöneticilerine, emeği olan herkese teşekkürlerini ileterek, “2023 yılında Türk Dünyası Gençlik Başşehri unvanı ülkemize devrolacak. Bu manada da büyük bir taşıdığımızı, bu bayrağı tekrar birlikte daha üste taşıyacağımızı da tabir etmek istiyorum. Bu vesileyle Türk dünyasının güzide gençliği için yeni başşehri sizlere ilan edeceğim. Gençlik ülkelerimiz açısından yalnızca yarınları tabir etmiyor, birebir vakitte bugünler için de çok kıymetli. İstanbul’umuzun bu unvanı gururla taşıyacağına ve Türk dünyasının gençleri ortasındaki kardeşliği, bağlılığı güçlendirerek iş birliğimizi çok ancak çok daha üstlere çıkaracağına inanıyoruz. İnşallah Gençlik Başşehri ilan ettiğimiz İstanbul’da teşkilat çatısı altındaki genç teşebbüsçüler forumu ve genç başkanlar forumu üzere gerçekleştireceğimiz etkinliklerle ve pek çok aktiflikle, çalışmayla, projeyle bir ortaya gelmeyi de dört gözle bekliyoruz.” formunda konuştu.

Toplantının akabinde 2023 Türk Dünyası Gençlik Başşehri unvanının İstanbul’a zamanı gerçekleştirildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir