Bakan Yardımcısı Pakdil: Tarım sektörüne bu zamana kadar 4 milyar TL destek sağladık

Türkiye Tohumcular Birliği ve Sağlam Eser Platformu tarafından düzenlenen ‘Yeni Yüzyılında Türkiye Tarım ve Tohumculuk Zirvesi’ İstanbul Ticaret Borsası mesken sahipliğinde gerçekleştirildi. Aktiflik kapsamında Türkiye Tohumcular Birliği’nin tohumculuk alanında ulusal çalışmaları anlatılırken, tohumculuk dalında hakikat bilinen yanlışları da iştirakçilerin bilgisine sunuldu.

Toplantı Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Muteber Eser Platformu Lideri Celal Toprak, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Lideri Şavaş Akcan, Emniyetli Eser Platformu Müracaat Heyeti Lideri Cemal İhtimam, İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Lideri Ali Kopuz’un iştiraki ile gerçekleşti.

“BİTKİSEL ÜRETİMDE REKOR KIRARAK 2022 YILINDA 28 MİLYON TONUN ÜZERİNDE BİR ÜRETİM GERÇEKLEŞTİRDİK”

Tarım bölümünün dijital teknolojiyi kullanması gerektiğini belirten Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, “Bu teknolojiden faydalanmamız gerekiyor. Bu işin sonunda emin adımlarla ilerlemiş olacağız. Ülkenin besin arzını sağlamak açısından emin olmalıyız. Tohumculuk kesimini, yakın bir vakte kadar üretimin ana kaynağı olarak kabul ediyoruz. Lakin son periyotta endüstriyel dal haline geldik. Randıman ve kalite açısından bunun ekonomik olarak rekabet edilebilir olduğunu etkiliyor. Daha verimli hale nasıl gelebiliriz bunu tartışmalıyız. Tohum tek başına önemli faktör. Geçen sene bitkisel üretim açısından rekor kırarak 28 milyon tonun üzerinde bir üretim gerçekleştirdik. TÜİK’in kestirimine nazaran bu sayının bu yıl sonunda geçileceği tarafında. Tohumumuzun kaliteli olması çok önemli” formunda konuştu.

“BU VAKİT KADAR 4 MİLYAR TL’Yİ AŞMIŞ BİR TAKVİYE SAĞLADIK”

Ar-Ge faaliyetlerinin tarım alanında çok kıymetli olduğunu vurgulayan Pakdil, “Özel bölümümüzden mutluyuz. Devletimizin bölüme dayanakları devam edecek. Bu vakte kadar 4 milyar TL’yi aşmış bir dayanak sağladık. 2022 yılında ithalat ve ihracat gerçekleşmesi yüzde 31’deyken, bu yıl bu sayı yüzde 137’de. Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdık. Islahçı haklarında şu ana kadar 3 bin 131 müracaat alınmış ve bunun 2 bin 243 bitki çeşidi muhafaza altına alındı. Bu müdafaa altına alınan bitkilerin yüzde 50’si yerli ıslahçılar tarafından geliştirildi. Gelişen teknolojiyi kullanacağız. Yerimizde durmayacağız” diyerek kelamlarını tamamladı.

“TOHUMCULARLA YILLARDIR HAKİKAT BİLİNEN YANLIŞLAR ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sağlam Eser Platformu Lideri Celal Toprak, “Tohumcularla yıllardır hakikat bilinen yanlışlar üzerinde çalışıyoruz. Epeyce aralık aldık. Tarım Bakanlığımızda son devirdeki değerli paydaşlarımızdan biri. Bu vakte kadar 7 toplantı yaptık. Bundan sonra da toplantılarımız devam edecek” dedi.

“SERTİFİKALI TOHUM ÜRETİMİMİZ SON 10 YILDA YÜZDE 100 ARTTI”

Tarım alanında sayılardan bahseden Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Lideri Savaş Akcan, “2022 yılı sonunda sertifikalı tohum kullanımımız 1461 bin ton. 137 milyon adet meyve fidanı, 2 milyon adet asma fidan, 91 milyon çilek fidesi, 6 milyar adet zerzevat fidesi, 2 milyar adet süs fidesi üretmişiz. Sertifikalı tohum üretimimiz son 10 yılda yüzde 100 arttı. Fidan üretimimiz son 10 yılda yüzde 300 arttı. Süs bitkisi üretimimiz son 10 yılda yüzde 75 arttı. Bizler bunları daima birlikte başardık. Dış ticaret sayılarımız 10 yıl evvel 120 milyon olan tohum ihracatımız bugün için 232 milyon dolara çıktı. Yeniden 10 yıl evvel 67 milyon dolar olan dış ticaret açığımız, 63 milyon dolar daha fazla bir ihracat sayısı ile karşınızdayız” dedi.

“AR-GE ÇALIŞMALARIMIZI ARTTIRMAMIZ GEREKİYOR”

Tarım konusunda açıklamalarda bulunan Sağlam Eser Platformu Müşavere Konseyi Lideri Cemal İtina, “Türkiye’de kendi kendine yeten ülkesinden biraz ithalata dayalı ülkeye dönüşmek üzereyiz. Türkiye’de olağan koşullarda bu hususlarda çok fazla fırsatlarımız var. Ziraî eser siyasetler konusunda çalışmalar yapmamız gerekiyor. Ar-Ge çalışmalarımızı arttırmamız gerekiyor” tabirlerini kullandı.

“TOHUM DALINA TAKVİYE VERMEYE HAZIRIZ”

Toplantıya mesken sahipliği yapmaktan ötürü gururlu olduğunu söz eden İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Lideri Ali Kopuz, “Tohum bölümü çok değerli bir bölüm. Bizler de bu alanda dayanaklar vermeye her vakit hazırız. Bu vakte kadar çok farklı alanlarda projeler gerçekleştirdik. Borsa bünyesinde tohum geliştirme çalışmasında 2012 yılında 50 yıldan daha fazla olan tohumların çimlenmesi projesini başlattık. Bu projede 4 yıl sonunda tohumları çimlendirdik. Sonuçta âlâ bir potansiyele sahip olduğu görüldü. Tohumların barkodlanması yapıldı. Bunun üzere birçok alanda projeler gerçekleştirdik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir