Balıkların yüzerken neden aşağı baktığı ortaya çıktı

ABD’de yapılan bir araştırma, balıkların yüzerken neden aşağı baktıklarını inceledi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Northwestern Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, bilim insanları, balıkların ne kadar süratli hareket ettiklerini ırmak yataklarından anlayabilmek ve kaybolmaktan kaçınmak için üstlerinden fazla altlarında ne olduğuna daha fazla dikkat ettiklerini açıkladılar.

Times’ta yer alan ve Current Biology mecmuasında yayınlanan araştırma, aşağı bakmanın balıkların ırmakta yüzmesine ve akıntı tarafında gitmemesine yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.

GÖRÜŞLERİ İNSAN GÖZÜNDEN FARKLI

Bilim insanları, LED ışıklarla çevrili zebra balıklarının, alt kısımda görüntülenen desenlere, üstten gelen görsel ipuçlarına kıyasla çok daha güçlü reaksiyon verdiğini buldular. Takım ayrıyeten zebra balığının Hindistan’daki doğal hayat alanına gitti ve ırmakta “balık gözü” imajını yine oluşturmak için robotik bir kamera kullandı.

Veriler, bir balığın beyninin görsel sinyalleri nasıl yorumladığı üzerine yapılan araştırmalarla birleştirildi.

Northwestern Üniversitesi’nde profesör olan Emma Alexander, “Bir balık yüzerken, bilhassa akıntıya karşı, yanından geçen su ve enkaz akışı, onları süratli bir formda ilerlediklerini düşünmeleri konusunda yanıltabilir, halbuki aslında onlar ırmak yatağına nazaran hareketsiz kalırlar yahut yalnızca yavaş hareket ederler. Bilakis, süratli akan bir ırmak tarafından akıntı tarafında sürükleniyorlarsa, su ve enkaz akışı istikametinde birebir süratte akarken statik göründüğü için fark etmeyebilirler.”

“Balıkların geniş bir görüş alanı vardır, bu da beşerler üzere etrafa bakmak için gözlerini hareket ettirmeleri gerekmediği manasına gelir” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir