Bir Kira Bir Yuva Kampanyası Nedir, Kim Başlattı? Bir Kira Bir Yuva Kampanyası Toplam Ne Kadar Bağış Toplandı?

6 Şubat 2023 Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki zelzelenin akabinde Türkiye büyük bir yıkım yaşadı. 10 ilin tesiri altında kaldığı sarsıntı sonrası yaşanan can kayıplarının yanı sıra pek çok vatandaş yaşadıkları meskenleri kaybetti. Zelzeleden etkilenen depremzedeler için ‘Bir Kira Bir Yuva’ kampanyası başlatıldı. Pekala Bir Kira Bir Yuva kampanyası nedir, kim başlattı? Bir Kira Bir Yuva kampanyasında ne kadar bağış toplandı? Bir Kira Bir Yuva kampanyasına nasıl katılınır? İşte ayrıntılar…

Bir Kira Bir Yuva Kampanyası Nedir, Kim Başlattı?

Bir Kira Bir Yuva kampanyası, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Gereksinim Haritası tarafından ortak bir formda başlatılmıştır. Kahramanmaraş sarsıntısı sonrası meskenlerini kaybetmiş depremzedeler için kira dayanağı sağlamak ya da boş konutlarını kullanıma açmak isteyen vatandaşları buluşturmak ismine başlatılan bir yardım kampanyasıdır. 30 Ekim’de yaşanan İzmir sarsıntısı sonrası edinilen deneyim ve oluşturulan yazılım üzerine kurulmuştur. Kampanya bağlamında gereksinim talepleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından alınmaktadır. Kampanyanın teknik altyapısını Muhtaçlık Haritası oluşturmuştur.

Bir Kira Bir Yuva Kampanyasında Ne Kadar Bağış Toplandı?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Halk TV dayanağını alarak düzenlemiş olduğu Bir Kira Bir Yuva programında 33.098 aileye sağlanacak 330 milyon TL bağış toplanmıştır.

Bir Kira Bir Yuva Kampanyasına Nasıl Katılınır?

Bir Kira Bir Yuva kampanyasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ya da üçüncü bir taraf şirkete rastgele bir nakit transferi ya da bağışı mümkün değildir. Bir Kira Bir Yuva kampanyası, sarsıntı münasebetiyle evsiz kalan depremzedelere kira takviyesi ya da boş durumdaki meskenleri kullanıma sağlamak ismine, depremzedeler ve yardım sağlamak isteyenleri bir ortaya getirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir