BM: Dünya genelinde her saat 5’ten fazla kadın veya kız çocuğu yakınları tarafından öldürülüyor

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan raporda, geçtiğimiz sene dünyada her saat 5’ten fazla bayan yahut kız çocuğunun yakınları tarafından öldürüldüğü belirtildi.

BM’ye bağlı Uyuşturucu ve Cürüm Ofisi ile Bayan Ofisi tarafından “Cinsiyete Dayalı Bayan ve Kız Çocuğu Cinayetleri” başlığıyla hazırlanan rapor, 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddetle Milletlerarası Çaba Günü öncesi yayınlandı.

Raporda bayan ve kız çocuklarına şiddetin dünya çapında en yaygın insan hakları ihlallerinden biri olduğuna vurgu yapılarak, bayan ve kız çocuklarının konutlarında öldürülme konusunda daha fazla risk altında oldukları belirtildi. Geçen yıl dünyada cinayete kurban giden 81 bin bayan ve kız çocuğundan 45 bininin, yani yaklaşık yüzde 56’sının eşleri ya da öteki aile üyeleri tarafından öldürüldüğü tabir edilen raporda, birçok bayan ve kız çocuğunun konutlarında inançta olmadığına dikkat çekildi.

Kadına yönelik şiddetle gayrette yetersiz kalındı

Raporda, dünya genelinde işlenen bayan cinayetleri sayısının son 10 yıl içinde besbelli bir değişiklik göstermediğine değinilerek, bayana yönelik şiddetle uğraşta yetersiz kalındığı ve ivedilikle daha güçlü aksiyonlara başvurulması gerektiğine dikkat çekildi. Toplumsal cinsiyete dayalı cinayetler dahil bayan ve kız çocuklarına karşı işlenen hiçbir şiddet hareketinin önlenemez olmadığına vurgu yapılan raporda, bunun için şiddet mağduru bayanların en kısa müddette tespit edilerek desteklenmeleri ve muhafaza altına alınmaları gerektiği aktarıldı. Raporda sorunun temel nedenlerine yönelik olarak da toplumdaki yapısal cinsiyet eşitsizliklerinin ortadan kaldırılması ve ziyanlı erkek davranışlarına mahzur olunarak, buna yol açan toplumsal kuralların dönüştürülmesi tavsiye edildi.

“Bu vefatlar önlenebilir”

BM Bayan Ofisi İcra Yöneticisi Sima Bahous yaptığı açıklamada, “Tüm bayan cinayetleri istatistiklerinin gerisinde ihmal edilmiş bir bayan ya da kızın kıssası vardır. Bu vefatlar önlenebilir, bunun için gerekli donanım ve bilgi mevcut” tabirlerini kullandı.

BM Bayan Ofisinin Program, Siyaset ve Hükümetlerarası Kısım Lideri Sarah Hendriks ise, güçlü ve bağımsız bayan hakları hareketlerine sahip ülkelerin bayana yönelik şiddeti azaltma ve önlemede daha fazla ilerleme kaydettiğine dikkat çekti. Bayan ve kız çocuklarına yönelik şiddetin her ülkede mevcut olduğunu ve hepimizin hayatını etkilediğini söz eden Hendriks, bayanların bu sorunu tek başlarına çözmelerinin imkansız olduğunu belirtti. Bayan hakları örgütlerinin desteklenmesinin ehemmiyetini vurgulayan Hendriks, herkesi bu hususta üzerine düşeni yapmaya davet etti. (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir