BM’den Ukrayna raporu: ‘Rusya savaş suçu işledi’

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, BM Bağımsız Memleketler arası Ukrayna Soruşturma Kurulu’nun Rusya-Ukrayna savaşına ait hazırladığı son raporu kamuoyu ile paylaştı. Komitenin 56 yerleşim yeri ziyaret edilerek 348 bayan ve 247 erkekle yapılan röportajlara dayanarak hazırladığı raporda, ‘Rus yetkililerin Ukrayna’nın birtakım bölgelerinde çeşitli memleketler arası insan hakları hukuk ve insancıl hukuk ihlalleri yaptığını, bunların birçoklarının savaş cürmü teşkil ettiği’ kaydedildi.

AA’nın aktardığına nazaran, raporda, ‘Rusya’nın Ukrayna’da işlediği savaş cürümleri ortasında, sivillerin yaşadığı ve güç altyapılarının bulunduğu alanlara hücum, taammüden öldürme, yasa dışı hapsetme, azap, tecavüz ile başka cinsel şiddetler, çocukların yasa dışı nakilleri ve hudut dışı edilmelerin bulunduğu’ bilgisi paylaşıldı.

‘RUSYA MARŞINI HATIRLAYAMADIĞIM İÇİN DAYAK YEDİM’

BM Bağımsız Memleketler arası Ukrayna Soruşturma Komitesi’nin raporu, ‘Rus yetkililerin, denetimleri altına giren bölgelerde sivilleri yahut çatışmaya karışmamış şahısları taammüden öldürdüğünü, savaş hataları ve hayat hakkını ihlal ettiğini, sivilleri hiçe sayarak ve gerekli tedbirleri almayarak yerleşim yerlerinde patlayıcı silahlarla akınlar düzenlediğini’ aktardı.

“Uluslararası insancıl hukuku ihlal eden ataklar, ölçüsüz ve orantısız gerçekleştirilirken, nüfusun ağır bulunduğu yerlerde patlayıcı silahların kullanılması sivil kayıpların ana nedenlerinden biri oldu” değerlendirmesinin yapıldığı raporda, ‘Rus silahlı kuvvetleri tarafından denetim edilen bölgelerde, yaygın bir “yasa dışı hapsetme” modeli oluşturulurken, çok sayıda erkek, bayan ve çocuğun bu halde gaye alındığı’ tabir edildi.

‘SUÇLULAR EN AĞIR HALDE CEZALANDIRILMALI’

“Ukrayna genelinde ve Rusya’daki özel tesislerde hapsedilenlere, Rus yetkililer tarafından azap yapıldı” savına da yer verilen BM raporunda, eski bir tutuklunun tabirleri de paylaşıldı. Buna nazaran, eski tutuklu, ‘Ukraynaca konuştuğu ve Rusya Federasyonu marşının kelamlarını hatırlamadığı gerekçesiyle dayak yediğini’ kaydetti. Raporda, ‘bu azap modelinin insanlığa karşı cürüm teşkil edebileceği ve daha fazla soruşturulması gerektiği’ savunuldu.

Babasının Izium bölgesinde Rus silahlı kuvvetleri tarafından infaz edildiğini söyleyen bir kişi, “Masum insanları cezalandırdılar; artık hatalılar, hala yaşıyorlarsa, en ağır formda cezalandırılmalıdır” halinde konuştu.

UKRAYNA’NIN İŞLEDİĞİ İHLALLER DE RAPORDA YER ALDI

Hayatta kalanların, kayıplarını ve travmalarını paylaştığı raporda, müfettişlerin yıkım mahalleri, mezarlar, gözaltı ve azap yerleri ile silah kalıntılarında yaptığı kontrollerin yanı sıra çok sayıda evrak ve rapora da başvuruldu.

Ukrayna silahlı kuvvetleri tarafından işlenen az sayıda ihlalin de belgelendiği raporda, bunlar ortasında ayrım gözetmeyen ataklar ve Rus savaş esirlerinin vurulması, yaralanması ve azap görmesi, savaş cürmü olarak nitelendirilen olaylar yer aldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir