Borca batık şirketler için ‘kur farkı zararı’ düzenlemesi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan bildiriye nazaran, şirketlerin borca batık olma durumu hesabında kur farkı ziyanı 2024 başına kadar dikkate alınmayacak.

Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde şirketlerin sermaye kaybı yahut borca batık olma durumuna ait yapılan hesaplamalarda şimdi ifa edilmemiş yabancı para cinsi yükümlülüklerden doğan kur farkı ziyanının tamamı 2024 yılı başına kadar dikkate alınmayacak.

Türk ticaret kanununun 376. hususunun uygulanmasına ait asıllar kapsamında, şirketlerde sermayenin kaybı yahut borca batık olma durumlarında uyulacak temelleri düzenleyen bildirimde değişikliğe gidildi.

2024’E UZATILDI

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan bildirimle süreksiz 1. hususta yapılan düzenlemeye nazaran, 1 Ocak 2023 olan kelam konusu vakit hududu 1 Ocak 2024 olarak değiştirildi.

Yeni düzenlemeye nazaran, Türk ticaret kanununun 376. unsuru kapsamında sermaye kaybı yahut borca batık olma durumuna ait yapılan hesaplamalarda, şimdi ifa edilmemiş yabancı para cinsi yükümlülüklerden doğan kur farkı ziyanlarının tamamı ile 2020 ve 2021 yıllarında tahakkuk eden kiralamalardan kaynaklanan sarfiyatlar, amortismanlar ve işçi masraflarının toplamının yarısı 2024 yılı başına kadar dikkate alınmayabilecek. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir