Büyükbabasını tura çıkarmak için istifa etti

Yaşadıkları ülkeyi gezmeye başlayan 84 yaşındaki bir büyükbaba ve torunu toplumsal medyanın yıldızı haline geldi.

25 yaşındaki Wan Minghui, Çin’in güneybatısındaki Zigong kentine döndükten sonra, dul ve tek kalan büyükbabasını “hayatta bir kere yaşanabilecek bir maceraya” götürmeye ve gezdirmeye karar verdi.

Times’ın haberine nazaran, büyükbabasını “ölmeden evvel yapılacaklar” cinsine çıkaran genç kız, bunu yapmak için işinden bile istifa etti.

“GÜLMEYE BAŞLADI”

Bunun akabinde milyonlarca kişi, ikiliyi ülke çapında seyahat ederken takip ederek pikniğe gitmelerini, dinozor müzesini ziyaret etmelerini ve birinci defa bir karaoke barda müzik söylemelerini izledi. Wan’ın toplumsal medyada ismini vermeyen dedesi, “Mutluyum, çok mutluyum” dedi.

Genç kız, ölen büyükannesinin ölmeden evvel başşehri ziyaret etmek istediğini açıkladıktan sonra eylül ayında büyükbabasını Pekin’e götürdü. TikTok’un Çin versiyonu olan Douyin’e gönderilen kısa görüntülerde, büyükbabanın gülerek Tiananmen kapısının önünde ve Yasak Şehir’de karısının bir fotoğrafını tuttuğu görülüyor.

“Daha evvel yalnız yaşayan dedemin hayatı değişiyor. Gitgide daha çok gülümsüyor” diyen Wan “Ben büyürken o bana eşlik etti ve o yaşlandıkça ben de ona eşlik edeceğim” diye ekledi.

Tiananmen meydanı…

UZAKTAN ÇALIŞMAYA GEÇTİ

Wan, işten ayrılma konusunda ise uzaktan para kazanabileceğini açıklayarak ailesini rahatlattığını söyledi. Bir metin müellifliği işine başladı ve toplumsal medya hesaplarında elde ettikleri popülarite, fiyatlı reklamlar alabilmelerini sağlıyor.

YAŞLILAR İÇİN YENİ HİZMETLER GÜNDEMDE

Çiftin macerası, Çin’de yaşlanan nüfusa en düzgün nasıl bakılacağı konusunda da bir tartışmaya yol açtı. Geçen yıl ülkede 60 yaşın üzerinde 267 milyondan fazla insan vardı, bu da nüfusunun yaklaşık beşte birini oluşturuyordu. Çin’in nüfusu 2030’dan itibaren düşmeye başladığında, tüm Çinlilerin üçte birinden fazlasının 60 yaşından büyük olacağı varsayım ediliyor.

Geçen ay iktidardaki Çin Komünist Partisi kongresinde Lider Xi, daha fazla doğumu teşvik etmek için bir siyaset sistemi oluşturulması gerektiğini ve birebir vakitte “yaşlanmayla etkin olarak başa çıkmak” için ulusal bir strateji uygulaması gerektiğini söyledi.

Yaşlanma üzerine faaliyet gösteren bir dernek de emekliler için bir iş platformu başlatırken hükümet de arkadaşlık ve banyo üzere hizmetler de dahil olmak üzere yaşlılara bakım sağlayan işletmeleri destekleyeceğini söyledi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir