Çavuşoğlu: Kurtarma ekiplerinin dönüşüyle ilgili dezenformasyon yayılıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakoviç, bakanlıktaki görüşmelerinin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Maraş merkezli sarsıntıların akabinde Türkiye’ye gelen memleketler arası arama-kurtarma grupları hakkında da bilgi verdi.

AA’nın aktardığına nazaran, ‘uluslararası toplumdan büyük dayanak ve dayanışma gördüklerini’ kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Şu ana kadar yardım teklifinde bulunan ülke sayısı 100, şu anda alandaki arama kurtarma grubu bakımından ülke sayısı 76, işçi 7 bin 606, takım göndermesi beklenen 2 ülke daha var. Yani aşağı üst 712 civarında ek işçi de yurt dışından gelecek” bilgisini paylaştı.

Çavuşoğlu’nun açıklamasına nazaran, zelzelelerin akabinde Bosna Hersek’ten 234 kişilik 13 arama-kurtarma takımı, zelzelenin çabucak akabinde Türkiye’ye geldi. Çavuşoğlu, “Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta canla başla çalışıyorlar ve 26 kişiyi enkazdan kurtardılar 12 Şubat prestijiyle. Tekrar depremzedeler için çadır gönderdiler, nakdi yardım taahhüdünde bulundular” dedi.

‘12 TAKIM ÜLKELERİNE GERİ DÖNDÜ’

Bakan Çavuşoğlu, ‘deprem bölgesinde misyonunu tamamlayıp dönen yabancı takımlar de olduğunu’ belirterek, “Bazı gruplar sarsıntı bölgesinde arama faaliyetleri bitince öteki bir yere gitmek istediğini, orada devam etmek istediğini söylüyor, kimileri da bitirdikten sonra ülkesine dönüyor. Şu ana kadar 12 ülkeden arama kurtarma grupları o bölgelerdeki misyonlarını tamamlayarak ülkelerine döndü” açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu, zelzele bölgelerine yurt dışından gelen arama-kurtarma takımlarının dönüşüyle ilgili ‘özellikle toplumsal medyada dezenformasyon yayıldığını, yakışıksız iftiralar atıldığını’ söyledi. Çavuşoğlu, “Maalesef bunları yapanların değerli bir kısmı kendi medyamız, kendi toplumsal medya kullanıcılarımız. Yani buradaki hedefleri nedir, burada ne kar elde ediyorlar, onu anlayamıyorum lakin bu ülkelere de ayıp ediyoruz. Zira onlar yeterli niyetle gelmişler bize yardım ediyorlar” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Elbette her şey harika değil. Birinci başta uyumda eksiklik olabilir, birtakım dertler olabilir lakin kısa müddet içinde sistem oturdu ve hepsi de öbür ülkelerden gelen takımlar, Türkiye’den devlet kurumlarımız, AFAD, Jandarma, Kızılay, öbür taraftan Türkiye’deki sivil arama kurtarma kuruluşları, bunların hepsiyle dayanışma içinde bu çalışmaları yaptılar, yapıyorlar. Kimileri bitirdi dönüyor, biz hepsine başka ayrı teşekkür ediyoruz.”

‘BÜTÜN KRİZLERDE BİRİNCİ TÜRKİYE’DEN BEŞERLER GELDİ’

Ortak basın toplantısında konuşan Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakoviç de Türkiye’nin Bosna Hersek’e takviyesine ait, “Bosna Hersek’te bütün krizlerde birinci Türkiye’den beşerler geldi. Buna her vakit müteşekkiriz. 2014’te büyük seller oldu, birçok insan hayatını kaybetti ve maddi kayıplar da oldu. Birinci Türkiye’den arama kurtarma takımları geldi ve bize büyük takviye verdiler” dedi. Bugün Adana’ya uçakla gidip oradan Hatay’a geçeceğini aktaran Bakan Konakoviç, Maraş ve başka sarsıntıdan etkilenen bölgelere de gitmek istediğini lakin bunun çok sıkıntı olduğunu söyledi.

Ne olmuştu?

Maraş merkezli zelzelelerin akabinde başlayan arama-kurtarma çalışmalarında birçok ülkeden takımlar misyon alırken, enkazlardan yüzlerce kişinin canlı kurtarılmasını sağlayan takımlar ‘güvenlik’ ve ‘koordinasyonsuzluk’ eksikliklerini de gündeme getirmişti. Adana Havalimanı üzerinden ülkelerine dönen İspanyol ve Slovak arama kurtarma grupları, çalışmalarını tamamlamalarının nedenini, ‘enkazlarda iş makinelerinin çalışmaya başladığı’ argümanıyla açıklamıştı.

İspanya kamu yayıncısı RTVE kanalına konuşan İspanyol grubun üyesi Pedro Frutos, “Türk hükümeti enkazlara iş makineleriyle girme kararı verdi. İş makinelerini koymak, vakit kazanmak demek. Ama bu türlü bir şey, bir sürü insanın ölmesi demek. Bunun bir modülü olmayacağız” demişti. 4 gün boyunca bölgede kurtarma yapan Slovakya takımından bir vazifeli de “Bize bugün döneceğimiz söylendi. Zira artık tam bir insanlık krizi ortaya çıkıyor. Hükümet iş makineleriyle enkaza girmeye karar vermiş” diye konuşmuştu.

Avusturya ve Almanya’dan gelen memleketler arası kurtarma takımlarının, bir gün evvel ‘güvenlik kaygıları’ nedeniyle çalışmalarını durdurmuş olmasına ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘iftira’ karşılığını vermişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir