CHP’li Torun: AFAD 2,5 yıldır Kızılay’dan tek bir çadır bile almamış

ANKARA – CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Maraş merkezli zelzeleler sonrasında belediyeler aracılığıyla bölgeye 3 bin 400 araç ve 7 bin 876 işçi gönderildiğini söyleyen Torun, “Yüzlerce arama kurtarma işçisi, binlerce iş makinası, itfaiye, ambulans ve sıhhat araçlarıyla elimizden gelen dayanağı vermeye çalışıyoruz. İnsani yardım gereçlerini taşıyan bin 187 TIR, 3 uçak, 1 gemi ve tren vagonlarını bölgelere gönderdik” dedi.

‘BELEDİYELERİMİZİN EL KONULAN YARDIMLARININ MUHTAÇLIK SAHİPLERİNE İLETİLMESİNDE GEÇ KALINMIŞTIR’

Depremin verdiği ziyanı dayanışma ile atlatmak için çalıştıklarını söyleyen Torun, “Gelinen kademede sahiden üzülerek söylüyorum ki siyasi iktidarın plansızlığı ve liyakatsizliği ülkemize telafisi mümkün olmayan ziyanlar vermiştir” dedi. Uyum ve yardımların yetersiz kalması durumuna ait konuşan Torun şunları kaydetti:

“Günlerdir susuyoruz, her şeyi içimize atıyoruz. Lakin vatandaşımızın halini gördükçe bizim de bunları içimizde tutacak takatimiz kalmamıştır. Birinci günden bu yana ‘AFAD’dan öteki uyuma müsaade vermeyeceğiz, her şeyi AFAD yapacak’ denilmiştir. Belediyelerimizin ve hayırseverlerin, arama kurtarma çalışmaları ve yardımları sekteye uğratılmıştır. Herkesin bildiği ve gördüğü üzere; AFAD’ın zelzeleye müdahalede ve uyumda yetersiz kaldığı ayan beyan ortaya çıkmıştır. Günlerce enkazlara ulaşılamamış, belediyelerimizin el konulan yardımlarının gereksinim sahiplerine iletilmesinde geç kalınmıştır. ’Her şeyi ben yapacağım’ diyerek, hiçbir şeyi tam yapamayan anlayışın faturası, milletimize kesilmiştir.”

‘SOYLU VİCDANINI KAYBETTİ’

İçişleri Bakanı Soylu, dün gece yaptığı açıklamada, “Buradan milletime şikâyet ediyorum, ellerindeki birtakım belediyeler… Hatay’a gidebilirsiniz, orada valimizin ve arkadaşlarımızın çektiği ezaları biliyorlar; defnine bile yardımcı olmadılar” sözlerini kullanmıştı. Torun, Soylu’nun açıklamaları hakkında “Hatay Büyükşehir Belediyemizi gaye alarak partizanlığın fitilini ateşledi. Utanmadan, ‘Belediyemizin definlere bile yardımcı olmadığını’ söyleyecek kadar vicdanını kaybetti.” dedi.

‘YARDIMLARA EL KOYUP, GECİKTİREN DEĞİL MİSİN?’

Torun, İçişleri Bakanı Soylu’ya, “2016’dan bu yana Bakanlık yapıyorsun. 7 yıldır AFAD sana bağlı. Uyduruk bir sarsıntı tatbikatından öbür, sarsıntıya hazırlık konusunda hangi adımı attın? AFAD içini boşaltan sen değil misin? Tanzanya’ya büyükelçi yaptığınız eski AFAD Başkanı’nı geri çağırmak zorunda kalan sen değil misin? Yaşadığımız bu zelzelede, günlerce enkazlara ulaşamayan sen değil misin? Yardımlara el koyup, geciktiren değil misin? Tüm prestiji enkaz altında kalan sen değil misin? Artık hangi vicdanla, hangi ahlakla Hatay Büyükşehir Belediyemizi gaye alıyorsun?” sorularını yöneltti.

Kızılay’ın Ankara’nın Etimesgut ilçesindeki tesisinde AFAD için 2,5 yıldır çadır üretmediğini söyleyen Torun’un konuşmasından öne çıkanlar şu biçimde:

AFAD’IN GEREKLİ ÇADIR STOKUNU ELİNDE BULUNDURMASI GEREKİR: Ülkemiz bir zelzele bölgesidir. Münasebetiyle AFAD’ın gereken önlemleri evvelce almış olması gerekir. Esasen AFAD bu emelle kurulmuştur. Misyonlarından biri de barınma gereksinimidir. AFAD’ın, olabilecek her afete karşı gerekli çadır stokunu elinde bulundurması gerekir. Fakat bugün, çadırların yetersiz kaldığı, hala sokakta kalan insanlarımızın varlığıyla ispatlanmıştır. AFAD’ın elinde, büyük bir afete karşı en az 250-300 bin çadır stoğu olması gerektiği bilinmektedir. Fakat 27 Eylül 2019’da AFAD’ın kendi yaptığı açıklamaya nazaran stoktaki çadır sayısı 100 bin bile değildir.

AFAD OLARAK 2,5 YIL NEDEN KIZILAY’A ÇADIR ÜRETTİRMEDİNİZ: AFAD’ın çadırlarını yıllardır Kızılay üretir. Lakin AFAD idaresi, 2020 Ağustos ayından 2022 Aralık ayına kadar, yani yaklaşık 2,5 yıl Kızılay’dan bir tek çadır bile almamıştır. Kızılay’ın Ankara Etimesgut’taki tesisi, 2,5 yıl mühletince AFAD’a çadır üretmemiştir. Yalnızca 3 ay evvel Kızılay’a 60 bin çadır siparişi verilmiştir. Artık sormak lazım. Hazır tesis varken, AFAD olarak, 2,5 yıl neden Kızılay’a çadır ürettirmediniz? Zelzele olmasını mı beklediniz? Sarsıntıya hazırlıksız yakalandınız. Artık çıkmış Kızılay’a günde 500 çadır üretimi yaptırmaya çalışıyorsunuz. Sarsıntı olduktan sonra mı aklınız başınıza geldi?

AFAD İDARESİ VE İKTİDAR BARINMA MAĞDURİYETİNİN SORUMLUSUDUR: AFAD yetkililerine artık değerli bir soru daha sormak istiyorum. Kısa bir müddet evvel çadır ihalesi yaptınız, Kızılay’a değil yandaş bir şirkete verdiniz. Bu şirketten şu ana kadar kaç tane çadır teslim aldınız? Biz bir tane bile teslim almadığınızı biliyoruz. Biz sizin hangi dolapları çevirdiğinizi tek tek biliyoruz. Şu anda yüzbinlerce vatandaşımız zelzele bölgesinde çadır bekliyor. AFAD’ın elinde stok yok ve Kızılay’ın üretmesini bekliyor. Bu ihmaller yüzünden, yüzbinlerce vatandaşımız sokaklarda, otomobillerde yatıyor. Canımızı emanet ettiğimiz AFAD’ın gerçek yüzü budur. 2,5 yıl Kızılay’ın tesisine üretim yaptırmayan AFAD idaresi ve iktidar temsilcileri yaşanan barınma mağduriyetinin sorumlusudur.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir