Depremlerin Ardından Hasarlı Evlere Giren İnsanların Olmasına “Cahillik” Diyenler Tartışma Yarattı

Kahramanmaraş zelzelelerinin yarası şimdi sarılmamışken dün akşam saatlerinde evvel 6.4 akabinde 5.8 büyüklüğünde Hatay’da yaşanan zelzelelerin akabinde tekrar can kayıpları ve göçük altında kalan vatandaşlarımız oldu. Duruma reaksiyon gösteren Twitter kullanıcıları, ‘Neden hala meskenlerinize giriyorsunuz?’ diye sordu.

Kahramanmaraş’ta 9 saat ortayla yaşanan sarsıntıların yıkımı büyük oldu. Hala bölgede yaralar sarılmaya devam ederken üzücü haberler artıyor.

Dün akşam saatlerinde Hatay’da yaşanan evvel 6.4 akabinde 5.8 büyüklüğündeki sarsıntılar yaramıza tuz ekti. Sarsıntı sırasında hasarlı olduğu bildirilmesine karşın konutlarına giren vatandaşlar enkaz altında kaldı.

Yayına bağlanan şahıslar ve gazetecilerden aktarılanlara nazaran kimisi dışarda kaldığı için soğuktan korunmak için konutuna girdi, kimisi ise duş almak için… Lakin acının ismi tekrar tıpkı oldu.

Hatay’da yaşanan bu iki büyük zelzelede meyyit sayısı sabah saatleri itibariyle 6’ya yükseldi. Ayrıyeten 18’i ağır 294 kişinin yaralandığı bildirildi.

15 gün sonra peş peşe yaşanılan iki zelzele için uzmanların artçı sarsıntıları olacağı tarafında daha evvel bilgilendirdiği anlar toplumsal medyada gündem oldu. Yakınlarını enkaz altında arayan bireyler olduğunu görenler ise “Neden meskene girdiniz?” diye sordu.

“O kadar ikaz yapıldı. Artçılar olacağını biliyordunuz. Neden meskenlere girdiniz? Bu cahilliktir” diyen kullanıcıya bir diğerinden “Bizim insanımız dinlemeyi sevmez” yorumu geldi.

Kullanıcıların bu yorumlarına, “Sıcacık evlerinizden yataklarınızdan tweet atmak ne kolay” diyenler de oldu.

Bölgede insanların çadır olmadığı için dışarıda ya da otomobilde kaldıkları aktarılıyor. Bu nedenle meskenlere girilmesini çaresizlik olarak gören kullanıcılar “Cahillik”, diyenlere reaksiyon gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir