DSP’den ‘Demokratik Solcular’ açıklaması: Sözde siyasetçiler

ANKARA – Demokratik Sol Partili (DSP) 51 eski bakan ve milletvekilinden oluşan ‘Demokratik Solcular’ isimli bir küme siyasetçi seçim öncesi Millet İttifakı’nı destekleyeceklerini açıkladı.

Cumhur İttifakı’na katılacağı tez edilen DSP idaresinden hususa dair açıklama geldi. Basın ve İrtibattan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Ejder Onursal, “Bazı basın yayın organlarında, kendilerini “Demokratik Solcular” diye tanımlayarak berbat niyetlerinden kuşku duymadığımız birtakım kelamda siyasetçilerin yapmış oldukları davete karşı aşağıdaki açıklamanın yapılmasına muhtaçlık duyulmuştur” sözlerini kullandı.

‘SİYASİ ETİK KIYMETLERE AYKIRI’

Demokratik Sol Parti’nin parti tüzüğü, unsurları ve kararlarıyla hareket eden “milliyetçi, vatansever, emekten yana sol bir parti” olduğunu belirten DSP’li Onursal, “Genel Liderimiz Sayın Başkan Aksakal liderliğinde Başkanlık Heyeti, Parti Meclisi ve başka parti organlarıyla hareket eden DSP, yüksek siyasi deneyimiyle en sağlıklı kararları verebilecek takımlara sahiptir” dedi.

‘Demokratik Solcular’ isimli kümenin DSP Genel Merkezi’ne bir defa bile uğramadığını belirten Onursal açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kendilerini DSP’li gösterip ancak neredeyse 20 yıldır Demokratik Sol Parti Genel Merkezine bir defa bile uğramamış, parti çalışmalarına en ufak takviyesi vermemiş, maddi ve manevi hiçbir katkıları olmayanların, televizyon ekranlarına çıkıp “DSP adına” konuşmaları hem siyasi etik bedellerine ters, hem de hiçbir geçerliliği ve ciddiyeti bulunmamaktadır. DSP Başkanlık Konseyi ve PM toplantısında oy birliği ile alınan kararlar 11 Mart tarihinde kamuoyuyla paylaşılmıştır. Bu nedenle birilerinin “kullanışlı aparatları” olmayı kendilerine vazife addedip DSP’ye ziyan vermek maksadıyla uygun niyetli olmayan ve bir yerlere hizmet edenlere karşı basın yayın organlarının da yanlışsız bilgilendirilmesinde yarar görüyoruz. “

DSP İDARESİNİ İŞARET ETTİ

DSP’ye ait açıklamalara dair yetkili makamları işaret eden DSP’li Onursal, “Genel Liderimiz başta olmak üzere DSP Genel Merkezi ve yetkili organları tarafından yapılmayan hiçbir açıklamanın partimizi bağlamadığını belirterek, bu tıp taraflı ve aldatıcı açıklamalardan kaçınılmasının daha ahlaki olacağını vurgulamak isterim” Tabirlerini kullandı. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir