Emine Erdoğan New York’ta iftar sofrasına konuk oldu

Emine Erdoğan, BM’deki 30 Mart Milletlerarası Sıfır Atık Günü özel oturumuna katılmak için geldiği kentte, Hoşcan ailesini ziyaret etti. 15 yıldır New York’ta yaşayan Hoşcan ailesi, Emine Erdoğan’ı çiçeklerle karşıladı.

Cemile-Yunus çifti ile çocukları Ebru ve Ebrar Zeynep Hoşcan’la sohbet eden Emine Erdoğan’a ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eşi Hülya Çavuşoğlu ve Erdoğan çiftinin kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar eşlik etti.

Emine Erdoğan, 30 yıldır aşçılık ve otelcilik alanında çalışan, hala New York’ta bir restoranda şef ve yönetici olarak misyon yapan Yunus Hoşcan ve konut hanımı eşi Cemile’nin, ABD’ye taşınma süreçlerini dinledi.

Emine Erdoğan, Saint John’s Üniversitesi Psikoloji kısmında okuyan Ebru Hoşcan ve ilkokul öncesi eğitimi alan Ebrar Zeynep Hoşcan ile de eğitim hayatları üzerine sohbet etti.

İftarını Hoşcan ailesinin meskeninde yapan Emine Erdoğan, Twitter paylaşımda,

“Amerika New York’ta yaşayan Hoşcan ailesini ziyaret ettik. Orucumuzu birlikte açtık. Sofralarının içtenliğine, huzuruna ortak olduk. Yunus ve Cemile kardeşimizden ABD’ye taşınma süreçlerini dinledik. Çocuklarla ise eğitim hayatları üzerine sohbet ettik. Bu vesileyle mahalle sakini Türk vatandaşlarımızla da hasbihâl etme fırsatı buldum. Birbirimizin elinden tutmayı yine hatırlatan Ramazan ayının kardeşliğimizi daim etmesini diliyor, misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum.”

ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan, Hoşcan ailesinin konutundan çıkışta, tıpkı mahallede ikamet eden Türk ailelerle sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Emine Erdoğan’a özel davet

BM Habitat İcra Yöneticisi Maimunah Mohd Sharif, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde 24 Şubat’ta Türkiye’ye gelerek Emine Erdoğan ve Türk halkına geçmiş olsun dileklerini iletmişti.

Sharif, Emine Erdoğan’a, BM Genel Sekreteri Guteress’in birinci sefer düzenlenecek 30 Mart Memleketler arası Sıfır Atık Günü aktifliklerine katılması için özel davetini de sunmuştu.

Uluslararası Sıfır Atık Günü

BM Genel Şurası, 14 Aralık 2022’de Türkiye’nin ana sunucusu, 105 ülkenin ise ortak sunucu olduğu “sıfır atık” kararını oydaşmayla kabul etmişti. Genel Heyetin bu kararıyla 30 Mart “Uluslararası Sıfır Atık Günü” ilan edildi. ​​​​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir