Ensar Vakfı’na mahkeme engeli

İzmir’in Urla ilçesi Zeytineli Koyu’ndaki Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne ilişkin toplumsal tesis alanı 2014 yılında 5 milyon lira yatırımla yenilendi.

2015 yılında yıllık 120 bin lira bedelle 49 yıllığına Ensar Vakfı’na kiralandı.

Vakıf, konaklama kısımları ve toplumsal donatıları olan deniz kenarındaki 35 dönüm alana sahip tesisi “Din Temelli Eğitim Merkezi ve Öğrenci Yurdu” yapmak için çalışmalara başladı.

CUMHURBAŞKANLIĞI PLANLARI ONAYLAMIŞTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 3. Derece Doğal SİT Alanı’ndaki 236 Ada 1 No’lu parsele özel olarak, 1/5000 ölçekli Müdafaa Emelli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Müdafaa Emelli Uygulama İmar Planı hazırladı.

Ensar Vakfı için hazırlanan imar planı, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 8 Ekim 2021 tarihinde onaylandı.

VAKFA ÖZEL İMAR PLANLARINA DAVA AÇILDI

Mimarlar Odası İzmir Şubesi ile Kent Plancıları Odası İzmir Şubesi planlara itiraz etti.

Oda idareleri, dava münasebetinde, kamuya ilişkin mülkün Ensar Vakfı’na zaman ve tahsis sürecinin gerçekleştirilmesinde kamu faydası bulunmadığını, mülkiyetin tahsis edilmesine ait mühletin bitmesine karşın planların onanmasının mevzuata alışılmamış olduğunu, muhafaza planlarının ilgili mevzuata uygun hazırlanmadığını vurguladı.

MAHKEME TAHSİSE “DUR” DEDİ  

İzmir 5. Yönetim Mahkemesi, kelam konusu sürecin uygulanması halinde telafisi güç ziyanlar doğabileceğinden yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Hazırlanan uzman raporu ve alınan mahkeme kararında şu münasebetler anlatıldı:

*Dava konusu parselin de içerisinde yer aldığı alan, bölgenin Nitelikli Doğal Muhafaza Alanı sonları içerisinde kalan coğrafik vadi bütünlüğü ve kuzey tarafındaki Zeytineli Köyü yerleşimi ile alakalı bir alt bölge özelliği sergilemektedir.

*Hazırlanan müdafaa hedefli planları, planlama alanı sonlarının belli coğrafik eşiklere oturtulmadan yalnızca makul bir parsel baz alınarak yapılmıştır.

*Yapılan planlama etaplaması, içinde bulunduğu yerleşme ile bağ kurularak yapılması gerekirken, bunlara uyulmadan ve dava konusu müdafaa gayeli plan hudutlarının muhafaza altına alınan coğrafik, fizikî ve ekolojik alt bölge bütünlüğü dikkate alınmaksızın belirlenmiştir.

*Yapılan müdahalenin parçacıl olduğu ve bütüncül olmadığı münasebetleri ile dava konusu 1/5000 ölçekli Müdafaa Gayeli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Muhafaza Gayeli Uygulama İmar Planı’nın, şehircilik prensiplerine, planlama asıllarına, ilgili mevzuata ve kamu faydasına uygun olmadığı münasebetleri tespit edilmiştir.

“KAMUYA İLİŞKİN MÜLKLER TARİKATLARA DEVREDİLMEMELİ” 

Böylece, devlete ilişkin mülkün Ensar Vakfı tarafından kullanılmasını sağlayacak imar planlarının yürütmesi durdurulmuş oldu.

Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası İzmir Şubeleri, “Meslek odaları olarak kamuya ilişkin mülklerin tarikat ve cemaatlere evre – tahsis edilmemesi, yapılan tahsislerin acilen iptal edilmesi gerektiğini kamuoyuna hürmetle duyuruyoruz” açıklamasında bulundu.

YURTTAŞLAR KOYUN KAPATILACAK OLMASINA REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Vatandaşlar, Zeytineli Koyu’ndaki tahsis nedeni ile halk plajının girişlere kapatılması, balıkçılar da kullanımlarının engellenmesi tasalarını lisana getirmişti.

Ensar Vakfı İzmir Şubesi Lideri Mehmet Eker, 2015 yılında tesisin bölümü ile ilgili yaptığı açıklamada, “Vakıf genel merkezi benim oğlana yetki verdi. Husus ile o ilgileniyor, mühendis arkadaşlar ile birlikte. Etraf Bakanlığı, bizim Urla Belediyesi’nden işler bitti. Tadilat başlayacak” demişti.

Ensar Vakfı’na tahsis edilen Zeytineli Koyu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı periyodunda sıklıkla tatil yapması ile ünlenen Hacılar Koyu’na komşu pozisyonda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir