Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat: CHP’nin vizyon belgesinin sınırları

Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun açıkladığı vizyon dokümanının önümüzdeki devrin tartışılan başlıklarından olacağını belirterek, “Vizyon evrakının, 6’lı Masa tarafından açıklanan ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Değişiklik Önerisi’ ile bakışımlı özellikler taşıdığını, onunla temaslı temalara sahip olduğunu fakat 6’lı Masa’nın başka bileşenleri ile CHP’nin farkını da içeren nüansları barındırdığını söyleyerek başlayalım.” diye yazdı.

Kılıçdaroğlu’nun “Doğrul milletim, asla başını eğme, ayağa kalkın gençler, ayağa kalkın bayanlar, ayağa kalkın çocuklar. Bundan sonra hiçbir şey eskisi üzere olmayacak” kelamlarına işaret eden Polat, “Türkiye’yi tek adama dayalı kuralsız iktisat modeli bu hale getirdi. Biz işinin ehli takımlarla, Türkiye’yi dünyaya açık, yine AB maksadına bağlanan, teknolojideki dönüşümleri gören ve içeren, enflasyon ve yoksullukla çabayı uyumlu biçimde yaşama geçiren adımlar atacağız.

Bu toplam fikriyat, kendisini Babacan’ın liberal program amaçlarından nicel olarak ayıran, nitel olarak ise benzeşen bir hatta sahip. Neden bu türlü diyoruz? Her ikisi de yoksulluğu, belli toplumsal siyasetlerle hafifletmeyi amaçlayan amaçlar dillendiriyor. Ancak ikisi de ebedi, sistemsel bir gerçeklik olarak varsayıyor. Ağrıyı dindirme teklifleri görece farklılaşıyor.” sözlerini kullandı.

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir