Fehmi Koru: Katar’daki Amerikan hava üssünün askerleri de maçları bandoları eşliğinde desteklediler

Fehmi Koru*

Senegal ulusal ekibinin İngiltere’ye yenilip dünya kupasından elenmesine maçları televizyondan izleyen futbolseverlerin üzüldüğünü sanıyorum. Şahsen ben üzülüyorum.

Maçları boyunca tribünlerde göz zevkini okşayan şovlar yapan Senegallilerden yoksun kalınacağı için…

Hepsi bir tertip ve rengarenk giyinmiş, yüzleri boyalı, bir an bile yerinde duramayan ve yanlarında bulunan müzisyenlerin çalgı ritmine uygun daima eşgüdüm halde hareketler yapan Senegal taraftarlarını bundan bu türlü göremeyeceğiz.

Meğer Senegal devletiyle başşehir belediyesinin paralı elemanları imiş Senegalli seyirciler…

Yoklukları tribünler için büyük eksiklik…

Benzer bir durum ABD futbol ekibinin elenmesi için de kelam konusu…

ABD’nin maçlarında da, Senegal taraftarları üzere giysileriyle aşikâr olmasa bile, disiplinli bir taraftar kümesinin dayanağı kendini belirli ediyordu. Adeta bir orkestra takviyesi var üzereydi.

Hiç değilse ben o denli hissediyordum.

Yanlış değilmiş hissim. Katar’daki Amerikan hava üssünde misyonlu binlerce askerden futbol meraklıları, ülkelerinin kadrosunu desteklemek için, stadyum stadyum gezmektelermiş… Üssün bandosunun müzisyen mensuplarıyla birlikte…

Kulağıma gelen sistemli ses takviyesi bandocuların katkısıymış…

Yıllar evvel, 11 Eylül (2001) atakları sonrasında, hareketçilerin büyük kısmının kendi vatandaşları olduğunu lisanlarına dolayan medyanın yayınları sonrasında ABD’ye baş tutmaları gerektiğinde, Suudi Arabistan idaresi, Amerikan askerlerinin kıymetli bir ölçüsünün ülkelerini terk etmelerini istedi.

İşte o vakit, Katar, oradan ayrılacak askerlerine mesken sahipliği yapabileceğini Washington’a iletmişti.

Ülkenin başşehri Doha’nın güneybatısında el-Udeid hava üssü o denli kuruldu. Afganistan, Irak ve Suriye’de operasyonlar devam ederken üstteki Amerikan askeri sayısı bir orta 10 binin üzerine de çıkmıştı. Joe Biden’in “Bölgeden askerimizi çekiyorum” demesiyle Katar’daki üs boşaltılmadı, lakin asker sayısı 8 bine düşürüldü.

Association Press (AP) haber ajansının muhabirleri, Amerikan ulusal kadrosunun maçlarını izlemek üzere Katar’a gelmişken, ülkelerinin askeri üssüne de uğramış ve hem üssü dolaşmış hem de kumandanlarla görüşmüş, akabinde izlenimlerini haberleştirmişler.

Ben de o geniş haberden askeri bandonun maç destekçiliği yaptığını öğrenmiş oldum.

Haberde öbür detaylar da var.

Bölgede sıcak çatışmalar devam ediyor. Irak’ta, Suriye’de, Yemen’de.

En fazla kullanılan taarruz aracı da İHA’lar. İnsansız hava araçları. Ucuz oldukları için bütün örgütler yerli-yabancı devletlerin silahlı güçlerine karşı İHA’ları yaygın biçimde kullanmaktalar. Devletler ise, İHA akınlarına yerden havaya füze sistemleriyle karşılık veriyorlar.

Çok değerli o sistemler…

Suudi Arabistan o gayeyle Patriot füzeleri kullanıyormuş, Yemen’de Huthiler’in üzerlerine gönderdiği İHA taarruzlarını karşılamak için. Füzelerin tanesi 3 milyon dolarmış.  

Bin dolarlık İHA’ları def etmek için 3 milyon dolarlık füze atılıyor…

Üstte görüştükleri kumandanlar, AP muhabirlerine, Suudi Arabistan’ın elindeki füze yığınağının azaldığını da söylemişler.

Geçmişte el-Udeid üssünde herbiri 32 milyon dolara mal olmuş MQ-9 Reaper İHA’ları kullanılmaktaymış…

“Amerikalılar varlıklı, ne olacak?” diye düşünenler yanılırlar. Üs için yapılan bütün harcamaları Katar devleti karşılamaktaymış. 2003 yılından bu yana tam 8 milyar dolar Katar hazinesinden üs için harcanmış. AP muhabirleri oraya uğradıklarında, yepisyeni barakalarla ve kantinlerle karşılaşmışlar. Yetkililer, “Daha öbür binalar da yapılacak” bilgisini vermişler.

Gazeteciler, askerlerin ülke hasreti çekmelerini önlemek üzere, üstte, Burger King ve Pizza Hut üzere yiyecek-içecek tesisleri bulunduğunu da haberlerine eklemişler…

Üs ABD’nin geniş Ortadoğu bölgesindeki Amerikan askeri varlığı olarak oluşturulmuş Merkezi Komuta (Central Command) için hayati ehemmiyette. Central Command Amerikan yüklü, lakin İsrailli kumandanların da katkısı olduğunu Jerusalem Post’ta çıkan haberlerden hatırlıyorum.

Ayrıca ülkede İngiltere’nin hava kuvvetlerinin varlığı da kelam konusu.

[Türkiye’nin de Katar’da bir üssü ve az sayıda olmayan askeri varlığı var; lakin AP haberinde bundan hiç kelam edilmiyor.]

İHA’larla baş etmek için değerli füzeler yerine ucuza mal olan öteki savunma sistemlerini devreye sokmak üzere üstte bir misyon gücü kurulduğunu da söylemiş kumandanlar ve bunun ülkelerinin bölgedeki askeri varlığının daha uzun yıllar devam edeceği manası taşıdığını da söz etmişler.

Neyse, bu detaylardan sonra yine Amerikan askerlerinin dünya kupasına katılan ulusal gruplarını destekleme eforlarına döneyim.

Gazeteciler üstte dolaşırken dünya kupasıyla ilgili Arapça duyurular görmüşler. Konuştukları yetkililer, vakitleri müsait olduğunda, Amerikalı futbolcuları yalnız bırakmamak için, Katar’daki sekiz stadyum ortasında mekik dokuduklarını anlatmışlar. Görüştükleri askerlerden biri, o vakte kadar tam 7 maçı tribünden izlemesiyle övünmüş.

İlk tıpta ABD ile İran ulusal ekipleri karşılaşırken çok kalabalık halde statta oldukları anlaşılıyor Amerikan askerlerinin… Bir bayan asker de, Yzb. Kayshell Trudell, tribündeymiş o gün. Hava kuvvetleri bandosuyla bir arada.  “Biz nasıl burada kalbimiz ve ruhumuzu misyona tahsis ediyorsak, alandakilerin de motamot bizim üzere kalp ve ruhlarıyla çaba ettiklerini görmek beni heyecanlandırdı” demiş Yzb. Kayshell.

O gün ABD İran’ı 1-0 mağlup etmişti.

Aynı bayan kumandan, bir gün sonra yapılacak Hollanda maçına ülkesinin renkleriyle donanarak gideceğini de söylemiş.

Hollanda ABD’yi yenerek turnuvadan elemeyi başardı o gün.

Senegal korosu ile çalgıcıları artık tribünlerde olmayacak. Amerikan hava üssünün bandosu da. Bugünden itibaren renkten ve ahenkli sesten yoksun müsabakalara hazır olmak lazım.

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden motamot alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir