Galatasaray – Başakşehir maçının tartışmalı pozisyonlarını Fırat Aydınus yorumladı! Penaltı doğru mu?

Hürriyet Gazetesi muharriri Fırat Aydınus, Galatasaray’ın alanında Başakşehir’i 1-0 mağlup ederek şampiyonluk yarışında büyük avantaj sağladığı kritik maçın tartışmalı konumlarını yorumladı.

Fırat Aydınus’un kelamları şu formda:

EĞER ‘VAR’ YOK iSE HALiL UMUT MELER DE YOK!

Yapay zekanın hakem ve VAR takımı olarak en sağlam atama yaptığı maç bu oldu. Halil Umut Meler U20 Dünya Kupası’na gideceği için dönem sonuna kadar Türkiye’de maç yönetemeyecek. Ülkemizi temsil edeceği için kendisine muvaffakiyetler diliyoruz. Bu dönem Harika Lig’de 14. karşılaşmasını yöneten Meler, Galatasaray’ın 5, Başakşehir’in 3 maçında düdük çaldı. VAR masasında da ise, Avrupa arenasında VAR ve AVAR olarak vazife yapan Abdulkadir Bitigen oturdu.

MAÇTA UMARSIZ BiR İMAJ SERGiLEDi 

HALiL UMUT MELER maçta birtakım sarı kart ve faul kusurları yaptı. Bilhassa ceza alanı içerisindeki kritik durumlarda ‘yer almada’ sorun yaşadı. Bu konumlarda görüş açısı sıfır olan açılara giderek durumları görememesinin sebebi şahsen kendisi oldu. Sanırım, “Bu maçtan sonra nasıl olsa dönem sonuna kadar Türkiye’de misyon almayacağım” niyetiyle umarsız bir imaj çizdi. Dönemin geneline baktığımızda, maç içerisindeki spesifik ve majör kararlarda VAR yardımı ile durumu pahalandıran hakemler ortasında birinci sırayı Meler alır. Galatasaray-Başakşehir maçındaki durumlara gelince…

DUARTE’NiN iCARDi’YE HAREKETi PENALTIYDI

· DAKiKA 42: Başakşehirli Duarte’nin kayarak geldiği pozsiyonda denetimsiz hareketinin devamında İcardi’ye yaptığı müdahale penaltıyı gerektiriyordu. Burada katiyen VAR hakeminin Meler’i çağırıp durumu monitörden izletmesi gerekirdi. Ancak bundan evvel Meler’in konumu görmesi ve görebilmesi için de yer alma açısını ve duruma yakınlığını bu düzeydeki bir FIFA hakeminden beklenen formda ayarlamalıydı.

DENiZ’iN KOLU DOĞAL POZİSYONDA DEĞiLDi

· DAKiKA 45+5: Sergio Oliveira’nın ortasında Deniz’in doğal pozisyonda olmayan eline gelen topta, tekrar orta anında hareketlenen ve bundan ötürü konumu göremeyen Meler, VAR’a giderek karar verebildi. Buradaki asıl soru işareti, VAR’ın bu durumu Meler’e yalnızca fotoğraf olarak göstermesi ve akan oyunu monitöre getirmemesi idi.

· DAKiKA 80: Topun ağlara gittiği Galatasaray kornerinde Meler, top oyuna girmeden düdüğü çalmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir