Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Osman Aşkın Bak’ı yeni kabinede Gençlik ve Spor Bakanı olarak görevlendirdi.

Osman Aşkın Bak, 11 Ekim 1966 tarihinde İstanbul’un Üsküdar semtinde doğdu. Aslen Rizeli olan Bak, lise tahsilini Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu.

İngiltere’de Nottingham Üniversitesi’nde İşletme İdaresi ve Sanayi Mühendisliği alanında yüksek lisansını, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Sanayi Mühendisliği Programında doktorasını yaptı.

Dış Ekonomik Alakalar Konseyi, Türk İran İş Kurulu Yürütme Şurası Üyeliği yaptı. İstanbul Ticaret Odası’nda Meclis Üyesi olarak vazife yaptı. Çeşitli spor kulüplerinde Genel Sekreterlik ve Başkanlık vazifeleri ile federasyonlarda İdare Heyeti Üyeliği, Konsey Üyeliği, Genel Heyet Delegeliği ve Başkanlık vazifelerinde bulundu.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimde İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçildi. 24. Devirde İstanbul, 25, 26 ve 27. Periyotta Rize Milletvekili seçildi.

NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Kümesi Üyesi ve Dışişleri Kurulu Sözcüsü oldu. NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Siyasi Komite Lider Yardımcılığı misyonuna seçildi. Dopingle Gayret Araştırma Kurulu Başkanlığı yaptı.

Çok âlâ derecede İngilizce ve orta derecede Almanca ve Farsça biliyor.

65. Hükümette Gençlik ve Spor Bakanı olarak vazife aldı. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir