“Halsiz, tembel, sosyal beklentileri karşılamayan hâllerimiz”: Oxford Sözlüğü, 2022’nin kelimesinin ‘Goblin modu’ olduğunu açıkladı

T24 Dış Haberler

Oxford Sözlüğü, 2022 yılının sözünün halk oylaması sonucunda “Goblin modu” olarak belirlendiğini duyurdu. “Goblin modu” tembel, halsiz, bencil, toplumsal norm ve beklentileri reddeden bir davranış olarak tanımlanıyor. 

The Guardian’da yer alan habere nazaran, Oxford University Press’in 340 binden fazla İngilizce konuşan iştirakçiye yaptığı ankette üç söz finale kalmıştı. “Goblin modu” birinci çıkarken ikinci söz “Meteaverse” oldu. İştirakçilerin yüzde 93’ü ise 2022’nin sözü olarak “Goblin modunu” belirledi.

Oxford Languages Lideri Casper Grathwohl, birinci kere halk oylamasıyla belirlenen yılın sözünü “şaşkınlıkla” karşıladıklarını söyledi. Grathwohl “Deneyimlediğimiz yıla bakılırsa “Goblin modu” hepimizin bunalmışlığına uyuyor. Instagram ve TikTok hesaplarımızda temsil etmeye teşvik edildiğimiz ülküleştirilmiş, üretilmiş hallerimiz olmadığımızı kabullenmek rahatlatıcı. Bu durum kullanıcıların kendilerini odlukları üzere gösterdikleri BeReal üzere uygulamaların dramatik yükselişiyle örtüşüyor” dedi.

“Goblin modu” sözü 2009 yılında Twitter’da kullanılsa da 2022 yılında popülerleşti.

Guardian teknoloji muhabiri Kari Paul, Covid-19 pandemisinin üçüncü yılı ve Rusya’nın Ukrayna’da savaştığı yıl olan 2022’nin “Goblin modu” için uygun olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir