Haluk Levent Kimdir, Kaç Yaşında ve Neler Yaptı? AHBAP’ın Kurucusu Haluk Levent Neden Gündemde?

Türkiye yaşadığı büyük felaket sonrası büyük bir imtihan veriyor. Tüm ülke seferberlik ilan edip depremzedelere kol kanat germeye çalışırken, ünlü isim Haluk Levent’in yardımları hem toplumsal medyada hem ulusal kanallarda konuşulmaya devam ediliyor. Kurucusu olduğu AHBAP Derneği ile sürecin en başından beri yardım için koşturan Haluk Levent’in hayatına dair ayrıntılar merak ediliyor. Pekala Haluk Levent kimdir, kaç yaşında ve nereli? AHBAP’ın kurucusu Haluk Levent neden gündemde? Haluk Levent’e ne oldu? İşte ayrıntılar…

Haluk Levent Kimdir, Kaç Yaşında ve Nereli?

26 Kasım 1968 tarihinde Adana’nın Yüreğir ilçesindeki Yamaçlı mahallesinde doğmuştur. Dokuz kardeşin sekizincisi olan Haluk Levent, ailesinin Nusayri olduğunu ama Arap olmadıklarını tabir etmektedir. İlkokulu Sabancı İlköğretim Okulu’nda okudu. Adana Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. Sonra sırasıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği, Ankara Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Kısmı ve Ankara Üniversitesi Muhasebe kısmında kısa vakitler öğrencilik yaptı. Üniversite giriş imtihanlarını kazanıyordu lakin eğitimini istikrarlı bir halde ilerletemiyordu. Bu durumda ailesinin maddi dertleri da kıymetli bir rol oynuyordu.

Sınavlarla geçen bu yıllar içinde ticaretle uğraşan Haluk Levent, başarısız bir ticaret adamı olarak Adana’dan ayrıldı ve kendini yollara verdi. Birinci albümünün ‘Yollarda’ ismini alması da bu günlerdeki tecrübelerin sebebidir. Birçok kentte dolaşıp müzik söyledi. Kimi vakit hasta bir kız çocuğu için sokak sokak dolaşıp müzik söyleyerek para toplamaya çalıştı. Bu uğraşların kimilerinde başarılı oldu.

1992 yılında İstanbul’a geldi. Ortaköy’de çeşitli barlarda çalıştı. Yıldıray Gürgen ile tanıştı. Bununla bir arada Serdar Öztop ve Akın Eldes üzere kaliteli müzisyenlerle çalışıp albümlerinin kalitesinin artmasını sağladı 1990’da başladığı albüm çalışmaları zahmetli ve yıldırıcı üç yılın akabinde meyvesini verdi. 1993 temmuzunda Yollarda albümünü çıkarttı. Bu albüm birebir vakitte Anadolu rock müziğinin ortaya çıktığı 70’lerden sonra ikinci yükseliş devrinin birinci yapıtlarındandır. Tıpkı yıl Moğollar da 20 yıl ortadan sonraki birinci albümünü çıkartmıştır. Yollarda hiç beklenmedik bir formda yaklaşık iki yüz binlik satış sayısına ulaştı. Bu, Türkiye Müzik piyasasında açılan yeni bir kulvarın akabinde milyonları sürükleyeceğine dair birinci işaret üzereydi.

Haluk Levent’in Hayatına Dair Detaylar

İlk albümün akabinde 1995 ekiminde Bir Gece Vakti bir milyona yaklaşan satış sayısı yakaladı. Tekrar 1996’nın çabucak sonunda Arkadaş albümü piyasaya çıktı. Bu albümle sanatçı, Anadolu rock müziğin müzikal manada en başarılı örneklerinden birine imza atmıştır. Sanatçı Arkadaş albümü için ‘Bu albümle dünya standartlarını yakaladım’ demektedir.

1997’nin Ağustos ayında cezaevine girdi. Yaklaşık on yıldır kurtulamadığı ticari bir dava yüzünden 9 ay cezaevinde kaldı.

Cezaevindeyken uzun saçlarını kesip Akkuyu’ya, yapılması düşünülen nükleer santral projesinin protesto şovlarına yolladı. Cezaevine girmeden evvel oluşturmuş olduğu kayıtlarla Mektup albümünü çıkarttı. Mektup içeriden dışarıya yazılmıştı ve dışarıda bu “Mektup”u yüz binlerce kişi okudu. İçerde boş durmadı Kedi Köprüsü isimli birinci kitabını yazdı. Gözleri kör eden ışıklardan kurtulmuş ve her ne kadar yüz bin mektup almış olsa da sonunda kendisine kalmıştı. Bu “kendinelik” bir kitapla somutlaştı.

Cezaevinden çıktıktan sonra yeni albümünü hazırlamak için çok az bir vakti vardı. Zira 18 aylık askerlik misyonu bekliyordu. Bu şartlar altında 1998 eylülünde Yeniden Ayrılık albümünü çıkarttı ve askere gitti. Askerdeyken Türkiye’nin daha evvel hiç gitmemiş olduğu yerlerinde konserler verdi. Bütün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da konserler verdi. 1999 sarsıntısının akabinde İzmit’te kurulan Çadır kentlerde şahsen çalışıp çadırlar kurdu. Depremzedeler faydasına konserler verdi. Askerdeyken müsaade günlerinin hepsini stüdyoda geçirdi. 2000’in çabucak başında www.leyla.com’u çıkarttı. Gitgide dijitalleşen bir dünyada hislerin da dijitalleştiğinden dem vuruyor, ‘Kamyoncunun Türküsü’ müziğiyle Susurluk’a gönderme yapıyordu.

Askerlik misyonunun akabinde sırasıyla 2001 şubatında Kral Çıplak, 2002 ekiminde Bir Erkeğin Günlüğü, 2004 eylülünde Aç Pencereni, 2005 nisanında Annemin Türküleri isimli albümlerini piyasaya sürdü. Ayrıyeten ikinci deneme kitabı olan Moritos’un Düşleri’ni yayımladı. Sanat hayatının on beşinci yılına (2005) adım atan sanatçı, bu geçen on beş yıl boyunca yurt içinde ve yurt dışında yaklaşık on bin konsere çıktı. 15 yılda yaklaşık olarak beş bin gün olduğunu varsayarsak, buradan Haluk Levent’in bu 15 yıl içinde her gün yaklaşık iki konser verdiği sonucunu çıkarabiliriz ve bir günde 11 saat konser verdi ismini altın harflerle tarihe yazdı Türkiye’de en çok konser veren sanatkarların başında gelen Haluk Levent, bu konserlerin çok kıymetli bir kısmından para almamış, konserin gelirini muhtaçlığı olan hastalara vakfetmiştir. Yardımsever Rock’çı tarifinin yakıştırılması bu sebeptendir.

Aynı vakitte Etraf Problemlerine karşı hassaslığıyla ön plana çıkan sanatçı, çabucak hemen her albümünde etraf şuurunu aşılama yolunda müziklere yer verdi. Türkiye’nin değişik bölgelerinde etrafa ziyan verdiği söylenen projeler aleyhine davalar açtı ve açılan davalara müdahil oldu. Mersin’in Kazanlı ilçesindeki Caretta Caretta Kaplumbağalarının soyunun tükenmemesi için protesto şovlarında bulundu. Haluk Levent Ela isminde bir kız çocuğuna sahiptir.

Haluk Levent Ahbap Platformu

Sanat hayatına on iki albüm, bin konser, iki kitap yüzlerce ödül, yardım konserleri, iki tane rekor konser (on iki saatlik),onlarca etraf davası sığdırdı.

2010­’un son aylarında Hacivat Karagöz isimli albümünü çıkardı. Sanal alemde izlenme rekorları kırdı fakat kaset-cd satışlarında bu oran görülmedi.

2014 yılının Şubat ayında Dostça isimli albümünü çıkardı. Haluk Levent 2004 yılında evlendiği Jenerasyonun Yonarlar ile 2017 yılında boşanmıştı.

AHBAP

Haluk Levent’in 2017 yılında platform ismi altında faaliyete başlattığı ve akabinde dernekleşen ‘Ahbap’ isimli dernek, öğrencilere burs, medikal aygıt ve ilaç temini, çeşitli yardım, aktiflik, kan ve kök hücre kampanyası ve eğitim faaliyeti düzenlemektedir.

Haluk Levent Şarkıları

 • Yollarda / Bu Ateş Sönmez (Prestij Müzik) (1993)

 • Bir Gece Vakti (Prestij Müzik) (1995)

 • Arkadaş (Prestij Müzik) (1996)

 • Mektup (Prestij Müzik) (1997)

 • Yine Ayrılık (Prestij Müzik) (1998)

 • Kral Çıplak (Prestij Müzik) (2001)

 • Bir Erkeğin Günlüğü (Popüler Müzik) (2002)

 • Özel Canlı İstanbul Konseri (Popüler Müzik) (2003)

 • Türkiye Turnesi 2003 (Popüler Müzik) (2003)

 • Aç Pencereni (Belis-Seyhan Müzik) (2004)

 • Annemin Türküleri (DMC) (2005)

 • Akşam Üstü (Mod Müzik-Ozan Video) (2006)

 • Karagöz ve Hacivat (Mod Müzik) (2010)

 • Trilogy (Süper Müzik Yapım) (2010)

 • Dostane (DNK Müzik) (2014)

 • Best of Konserler (Süper Müzik Yapım) (2015)

 • Tam Bana Nazaran (Pasaj Müzik & Garaj Müzik) (2019)

 • Konuk Sanatçı Olarak Katıldığı Albümler

 • Esra Kahraman – Parantez (2005) – Nereye Saklarsın

 • Mehmet Tokat – İnadına Seveceğim (2006) – Tükendi Sevdam

Haluk Levent Neden Gündemde?

Deprem sürecinde birlikte hareket ettiği ünlü isim Oğuzhan Uğur’un, BaBaLa TV Twitter hesabı sebebiyle hakkında soruşturma açılması üzerine Haluk Levent de gündeme gelen isimlerden biri oldu. AHBAP ile yürüttüğü yardım kampanyalarıyla bu süreçte toplumsal medyada en çok takviye gören kuruluştu.

Ayrıca AHBAP ile topladıkları bağışın 1 milyarı geçtiğini duyurdu:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir