Hatay’da Başkan Savaş halkla buluştu

HATAY (İGFA) – 6 Şubat sarsıntılarında büyük ziyanlar gören Antakya’nın Bağrıyanık, Karaali Bölüğü, Sevimlice, Aksaray ve Akhisar Mahallelerinde düzenlenen halk toplantılarında Savaş, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.

Başkan Savaş; Yayladağı’nda Çabala, Gürışık, Yalaz, Kösrelik, Yenice, Olgunlar, Leylekli, Yaşiltepe ve Karacurun Mahallerinde HBB’nin Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında fidan dağıtımı gerçekleştirdi.

“KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Altınözü’nde Turfanda, Han Yolu, Yanıkpınar, Dokuzdal, Kılıçtutan, Yunushanı, Akdarı, Akamber, Tokaçlı ve Erbaşı Mahallerinde çiftçilerle buluşan Lider Savaş, “Çiftçimizin ekonomik durumunun makus olmasının sebeplerinden biri de ziraî girdi maliyetlerinin çok yüksek olması. Ekonomik bozulmadan ötürü güç günler geçiren tarım üreticilerimize takviye oluyoruz. Köylülerimizin topraklarına sahip çıkmaları ve üretime katkıda bulunmaları için Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında tarım üreticilerine zeytin, alıç, incir, hurma ve keçiboynuzu fidanı takviyesi sağlamaya devam edeceğiz. Ürettiklerimizi dünya pazarına çıkarmak için projelerimiz var.” dedi.

Hatay’ın 15 ilçesinde Büyükşehir Belediyesinin sarsıntı sonrasında da imkânlar doğrultusunda hiç durmadan çalıştığını belirten Savaş, mahallelerdeki yol, su ve kanalizasyon problemlerinin çözülmesi için ilgili ünitelere görevlendirmeler yaptı.

“HATAY’I KARIŞTIRMAK İSTEYENLERE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Konuşmasında Savaş, “Türkiye ve Hatay kıymetli bir devirden geçiyor. Artan sığınmacılarla vilayetimizin nüfus yapısını değiştirmek istiyorlar. İlerleyen vakitlerde kelam söyleme hakkımız kalmayacak. Öz yurdumuzda vatansız kalacağız. Hatay’ı karıştırmak isteyenlere, müsaade etmeyeceğiz. Hepimiz, yüzyıllardır Hatay’da kardeşçe yaşıyoruz. Hatay’ın bütün renkleri ile bir ortada yaşamaya da devam edeceğiz. Ülkemize ve kentimize sahip çıkmalıyız.” sözlerine yer verdi.

Hükümetin Suriyeli sığınmacılara yönelik siyasetlerini eleştiren Lider Savaş; iktidarın, bugüne kadar Suriyeliler için 50 milyar dolar harcandığı tabir ederek zelzele sonrası Hatay için harcanan 6 milyar doların ise Hataylıların başına kakıldığını söz etti.

“BİNA YIKIMLARINDA ALTYAPIYA ÇOK ÖNEMLİ ZİYANLAR VERİLDİ”

Hem zelzelenin hem de sarsıntı sonrası yapılan yıkım ve enkaz kaldırma çalışmalarının özensizce yürütüldüğünü hatırlatan Savaş; biraz daha fazla demir alma toplama uğruna yıkım takımlarının altyapı sistemlerine çok büyük ziyanlar verdiğine dikkat çekti.

Tüm vilayetler ortasında Hatay’ın vergi ödemede önde fakat hizmet almada geride kaldığını hatırlatan Savaş, genel bütçeden kente; fitre ve zekât üzere hisse verildiğine dikkat çekerek Hatay’ın ödediği vergilerin birebir oranda kente hizmet olarak dönmediğinin altını çizdi.

“ŞEHİRDE HALA ONARILMAYI BEKLEYEN OKUL VE MESCİTLER VAR”

Deprem sonrası, cami ve okullarda uzun müddet tadilat çalışmaları yürüttüklerini lakin bakım ve tamir çalışmalarının ilgili devlet kurumlarınca yapılacağını bildirilen resmî bir yazının taraflarına iletilmesi üzerine çalışmalarını mecburen durdurduklarını kaydetti.

Savaş, sarsıntının üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine karşın kentte hâlâ onarılmayı bekleyen okul ve mescitlerin bulunduğunu aktardı.

Yeniden adaylık sürecini kıymetlendiren Savaş, “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP Genel Merkezi tarafından yapılan 4 ankette kazanacak aday olarak Lütfü Savaş isminin öne çıktığını hatırlattı.

“Anketlerde öne çıkan bir aday olursa elbet, var gücümle onu destekleyeceğimi bildirmiştim.” diyen Savaş, sonuçta kendisinin aday gösterildiğini, bundan sonra da daima birlikte Atatürk ideolojisi çerçevesinde, bilimin ışığında çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Yaşanan sarsıntı sonrasında her türlü kırgınlıkların, küskünlüklerin, uyuşmazlıkların geride bırakılarak hayatın akışından çıkarılması gerektiğini vurgulayan Savaş, birlik, beraberlik ve dayanışma davetinde bulundu.

Muhtarlar ve vatandaşlar, Savaş’ın HBB’ye yine adaylığını tebrik ederken Hatay için çıktığı bu seyahatte takviyelerini asla esirgemeyeceklerini de kelamlarına ek ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir