İBB’nin kaderine terk ettiği üst geçit

İstanbul’da toplu taşıma sisteminde yaşanan aksaklıklar, yaya erişimine de sirayet etti. Daha evvel tasarruf ismi altında metro, metrobüs ve tramvayların yürüyen merdiven ve asansörlerini kapatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) idaresi, akabinde toplu taşımadaki sesli ve görsel ihtar sistemlerini kapattı. İBB, bu kere de Kartal D-100 karayolu üzerinde bulunan üst geçidin tadilatını unuttu.

Kartal E-5 Karayolu üzerinde yer alan üst geçitte tamirata başlayan İBB, çalışmaları yarım bıraktı. 6 ay evvel etrafı kapatılan, betonları dökülmüş ve demirleri paslanmış olan üst geçitte aylardır rastgele bir çalışma yapılmadı. AK Parti İBB Meclis Üyesi Nizamettin Altınbaş, vatandaşların hayatının tehlikeye atıldığı üst geçidin son manzarasını toplumsal medya hesabından paylaştı. İBB idaresinin üst geçit tadilatını unuttuğunu söz eden Altıntaş, “Sevgili İstanbullular… Burası Kartal E-5 karayolu üzerinde bulunan bir üst geçit. İBB 6 ayı aşkın bir müddettir üst geçidin bakımını yaptığını argüman ediyor. Lakin ne bakım, ne tamirat, ne de tadilat var… Hiçbir hareket yok. Yolun bir şeridi bu formda kapatılmış ve böylelikle bekletilmekte. Hem trafik sorunu artmakta, hem de riskli durumdaki üst geçidi beşerler kullanmaya devam etmekte. İBB hâlâ süreçlere başlamıyor. Üst geçit mukadderatına terk edildi” dedi.

72.3 MİLYONLUK İHALE

İBB Meclisi AK Parti Küme Sözcüsü Avukat Murat Türkyılmaz ise üst geçidin üretimi için 2020 yılı bütçesinde 97 milyon 344 bin TL ayrıldığını belirtti. 2021 yılında üst geçidin üretimi için onay alındığını ve 26 Temmuz 2021’de ihaleye çıkıldığını söz etti. 72 milyon 308 bin 792 TL’ye ihalenin sonuçlandığını aktaran Türkyılmaz, “750 gün ihale süreci olan iş için 6 aydır boş alana reklam asmak dışında bir gelişme yok” diye konuştu.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir