İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) 4 yaşında

BURSA (İGFA) – Genel Merkezi Bursa’da bulunan 63 vilayette dernek ve cemiyet, 18 vilayette ve 5 ülkede temsilcilikleri bulunan, İGFA bünyesinde 1400 medya, İGF bünyesinde ise 10 bine yakın medya ve gazeteci üyeleri bulunan İnternet Gazetecileri Federasyonu, kuruluşunun 4’ncü yıldönümünü kutluyor.

İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) Genel Lideri Mesut Demir, yaptığı açıklamada, İGF’nin, Türkiye genelinde internet medyalarını bir ortaya getirerek değerli çalışmalara imza attığını kaydetti.

Demir, “İnternet gazeteciliği yasasının çıkarılmasında kıymetli rol üstlenerek bir çok kurumun karşı çıktığı yasanın çıkarılması için tüm üyelerimizle birlikte canla başla çalıştık. Ortadan geçen süreçte Türkiye genelinde, Almanya, Belçika, İngiltere, Azerbaycan ve KKTC’de teşkilatlanmamızı tamamladık. Güçlü bir internet medyası ağıyla, medyalara hizmet etmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

“MEDYALARIMIZIN EN BÜYÜK SORUNU BASIN MESLEK ODASI OLMAMASI”

Medya ve çalışanlarının en büyük meselesinin Basın Meslek Odası olmaması olduğuna vurgu yapan İGF Genel Lideri Demir, iletisinde şu hususlara dikkati çekti:

“Medyaların kurdukları şahıs şirketleri, esnaf odalarında bulunan rastgele bir odaya kaydını yaptırmak zorunda kalıyor. Tekrar medya anonim ya da limited şirketlerinin kayıt ettirecekleri bir meslek odası bulunmamaktadır. Bir avukat, okulunu bitirdikten sonra BARO’ya, bir tabip okulunu bitirdikten sonra Tabipler Odası’na, bir mühendis okulunu bitirdikten sonra mesleksel odası kayıt yaptırmadan mesleğini icra edemiyor. Basın dalında ise, yoldan geçen bir vatandaşa fotoğraf makinasını verince gazeteci oluyor. Bu durum, basın dalının tıpkı vakitte ülkemizin kanayan yarasıdır. Bu yaranın ameliyat edilmeye, tedavisinin yapılmasına gereksinim vardır. Bu vesileyle İnternet Gazetecileri Federasyonumuz üyesi dernek, temsilcilik, medyalar ve çalışanlarının dördüncü kuruluş yıldönümünü kutluyor, sıhhat ve iyilikler dolu kaç yıllar diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir