İzmirliler PAKOFEST’te patili dostlarla buluştu


İzmir Büyükşehir Belediyesi, hayvanseverlerle patili dostları buluşturmak için “PAKOFEST”e ev sahipliği yapıyor. Bu yıl ilk kez düzenlenen festivalde, İzmirliler can dostlarla keyifli anlar yaşama imkanı yakaladı. Pako Sosyal Yaşam Kampüsü’ndeki festival bugün de devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl ilk kez düzenlediği PAKOFEST ile hayvanseverlerle patili dostları aynı çatı altında buluşturdu. Bornova’nın Gökdere mevkiinde bulunan Pako Sosyal Yaşam Kampüsü’nde düzenlenen festival kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yanı sıra söyleşiler, yarışmalar ve konserlerle renklendi. İzmirliler eğlenceli aktivitelerle zaman geçirirken, can dostlarla da keyifli anlar yaşama imkanı yakaladı. Özellikle köpek yıkama ve gezdirmeye yönelik aktiviteler, çocukların can dostlara yönelik sevgisini de pekiştirdi. PAKOFEST bugün de (Pazar) 11.00- 21.00 saatleri arasında yapılacak.

“Sokaktaki hayvana bir yaşam kazandırmak çok kıymetli”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Kerem Girişken, Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’nün sadece hayvanların barınak olarak misafir edildiği bir alan değil, özel bir yer olduğunu söyledi. Kerem Girişken, “İnsanlar gelip burada hayvanlarla zaman geçiriyor. Yurttaşların sosyalleştiği bir alan. Yine hayvanların özel ilgi gördüğü bir yer. Burada hayvanlar için de özel mamalar üretiliyor” dedi.
Festivale güzel bir ilginin olduğunu belirten Girişken, sokak hayvanlarının sahiplenilmesi için de çağrıda bulunarak, “Artık sokaktaki hayvanı eve almak, ona bir yaşam kazandırmak çok kıymetli. Sokaklar, hayvanlar için tehlikeli yerler. Yaşamlarını sağlıklı yürütmeleri için kısıtlı imkanların olduğu yerler. Bir hayvan satın almak yerine, onu sahiplenmek, ona bir yaşam kazandırmak demek. Bunu yapabilmek için çok fazla çaba sarf ediyoruz. Herkesi buraya bekliyoruz. Gelsinler, neler yaptığımızı görsünler. Buraya gelmek herkesi çok mutlu edecektir” dedi.

Bir kap su çağrısı
İzmir Büyükşehir Belediyesi Veterinerlik İşleri Şube Müdürü Umut Polat da yurttaşlara “Satın alma sahiplen” diye seslenerek, “Bakım evlerimizde çok güzel köpeklerimiz var. Yurttaşlar haftanın yedi günü gelip bakımevini ziyaret ederek, can dostlarımızı sahiplenebilir. Onunla hayatı boyunca mutlu bir yaşam sürebilirler” dedi. Havaların ısındığına da dikkat çeken Umut Polat, şu çağrıda bulundu: “Yaz aylarına girdik. Havalar çok sıcak. Vatandaşlarımızın kapılarının önüne bir kap su koymalarını rica ediyoruz. Bu, can dostlarımızı mutlu edecek. Onların bize bizim de onlara ihtiyacımız var.”

Çocuklar da yetişkinler de doyasıya eğlendi
Festivale çocukları ile gelen Pelin Kocatürk, “Çocuklarımızı getirdik. Çok güzel bir organizasyon. Çocuklarımız çok eğlendi” dedi. Hülya Avcı da “Beş çocukla geldik. Harika bir etkinlikti. Köpek yıkadık ve gezdirdik. Yürüyüş yaptık. Çok keyfiydi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bu etkinlik için çok teşekkür ediyorum” dedi. Çocuklar da etkinlikte eğlenceli anlar geçirdi. Beril Erdoğan daha önce Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’ne gelmediğini belirterek, “İlk kez geldim. Köpek gezdirdim, çok tatlıydı” diye konuştu. Deniz Avcı ise “Köpek yıkadım, köpek gezdirdim. Tiyatro izlerken biraz üzüldüm ama yine de kendimi çok iyi hissediyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir