Kayseri Kocasinan’da geri dönüşüm ağaçları kurtardı

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yetkilendirdiği Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği’nin (AGİD) geçen yıl bilgilerine nazaran; Kocasinan Belediyesi’nin topladığı 7 bin 560 kilogram aydınlatma atık ile Türkiye genelinde aydınlatma ekipmanları atık kümesinde birinci olduklarını hatırlatan Lider Çolakbayrakdar, ‘Sıfır Atık Projesi’ne ve geri dönüşüme büyük takviye vererek, Türkiye’ye örnek olduklarını ve yüz binlerce ormana can verdiklerini vurguladı.

“Tabiat bize bir emanettir” diyen Lider Çolakbayrakdar, “Geleceğimizin teminatı yavrularımıza daha yeşil bir Kayseri ve Kocasinan bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu çerçevede geri dönüşüm çalışmalarımızla 8 yılda 733 bin 812 adet ağacın kesilmesini önledik. Bizler biliyoruz ki yeşili ve çevreyi seven müdafaayı emreden bir dinin Peygamberin tabileriyiz. Ağaçların kesilmesiyle otlak haline gelen Medine dışındaki bir yeri sevgili Peygamberimiz (S.A.V) o periyot ağaçlandırma projesi yaparak, kısa devirde yeşillenmesini sağlamıştır. Münasebetiyle bu türlü bir medeniyete tabi olmaktan gurur duyuyoruz” tabirlerini kullandı.

Geri dönüşümle hem etrafa hem de iktisada büyük katkı sağladıklarına dikkat çeken Lider Çolakbayrakdar, “Teknolojiyle donatılmış Anadolu’nun tek ve çağdaş geri dönüşüm tesisi KAYÇEV’ de günlük 40 ton atık sürece kapasitesine sahip ve kaynağında ayrışmış olarak toplanan ambalaj atıkları tasnif edilerek yine iktisada kazandırılıyor. Günlük hayatta sık kullanılan ve atık hale gelen; pet şişeler, renkli ve şeffaf naylonlar, alüminyum, bakır, krom üzere metaller, cam şişeler ve her türlü kağıt ve karton kutular üzere eserler tesisimizde süreç görüyor ve bunları geri dönüşüme kazandırıyoruz. Bu kapsamda geri dönüşüm tesisi KAYÇEV ile 8 yılda 37 bin 627 ton kağıt-karton atığı geri dönüştürerek, 733 bin 812 ağacın kesilmesini önledik. 13 bin 438 ton plastik geri dönüştürülerek, 10 Milyon 269 bin 480 KW/SA elektrik tasarrufu sağlandı. Toplam olarak 8 yılda 59 bin 875 ton geri dönüştürülebilir atık toplandı. Böylece ülke iktisadına ve tabiata daha fazla katkı sağladık ve ‘Sıfır Atık Projesi’ne tam dayanak veriyoruz ”diye konuştu.

Başkan Çolakbayrakdar, geri dönüşümün herkesin katkıda bulunacağı bir toplumsal sorumluluk projesi olduğunu kelamlarına ekledi.

Öte yandan etraf konusundaki hassaslığı ve hassasiyetiyle dikkat çeken Kocasinan Belediye Lideri Ahmet Çolakbayrakdar’ın bilhassa 2016 yılında hizmete açtığı geri dönüşüm tesisi KAYÇEV ile örnek hizmetler yapılmaya devam ediyor. Teknolojiyle donatılmış günlük 40 ton atık sürece kapasitesine sahip KAYÇEV’de kaynağında ayrışmış olarak toplanan ambalaj atıklar, tasnif edilerek tekrar iktisada kazandırılıyor. Günlük hayatta sık kullanılan ve atık hale gelen; pet şişeler, renkli ve şeffaf naylonlar, alüminyum, bakır, krom üzere metaller, cam şişeler ve her türlü kağıt ve karton kutular üzere eserler tesis de süreç görüyor ve bunlar geri dönüşüme kazandırılıyor. İlçe hudutlarında geri dönüştürülebilir ambalaj atıklarını, meskenlerde mavi poşet dağıtım uygulamasıyla toplayan Kocasinan Belediyesi, iş yerleri ve kamu kurumlarında; iç yer kutularıyla marketlerde ise büyük kafes sistemi ve büyük kutularla atıkları topluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir