Kestanede ‘dal kanseri’ üreticilerin korkulu rüyası oldu

Türkiye kestane üretiminin üssü olarak bilinen Aydın’da, yapılan birçok çalışmaya karşın hala bir deva bulunamayan kestane kol kanseri üreticilerin endişeli düşü olmaya devam ediyor. Gerek kuraklık gerekse yıllardır devası bulunamayan kestane kısım kanseri nedeniyle yeni dikimlere karşın ağaçların kuruduğunu belirten üreticiler, devlet yetkililerinden takviye bekliyor.

Sadece Türkiye’de değil dünya genelinde önlenemeyen bir sorun olan kestane kısım kanseri ağaçların kurumasına neden olurken, kestane üreticileri, akademisyenlerin çalışmalarına karşın bu probleme deva bulunamadığını, kuraklık ve hastalık nedeniyle ağaçların süratle kuruduğunu belirtti.

“Ciddi olarak takibe alınmış durumda”

Dal kanserine tahlil bulunması için önemli çalışmalar yapıldığını tabir eden Aydın Ticaret Borsası Lideri Fevzi Çondur ise, “Kestane kısım kanseri hastalığı kestane için en büyük sorunlardan bir tanesi. Bizden evvelki üretim bölgelerinde bilhassa Bursa’da bu kahırlar yaşandı. Biz bununla ilgili bakanlığımız ve ilgili kurumlarla görüşmelerini yapıyoruz. Orman Genel Müdürlüğü bununla alakalı önemli bir çalışma başlattı. Orman Genel Müdürümüzle de temas halindeyiz. Üniversitemizin de 2 tane çalışması var lakin onun da genelinde Orman Genel Müdürlüğü önemli olarak takibe almış durumda. Bu çalışmalarda biz de yönlendirici olarak bulunmaktayız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir