Kış lastiği seçerken nelere dikkat edilmeli? Lastiğin üretim tarihi önemli midir?

Sürücüler kış aylarında yaz aylarına nazaran daha fazla kaza riski taşır. Bilhassa kış şartlarına karşı yapılan hazırlıkların yetersizliği kaza oranını artırır. Kış mevsimi yaklaşırken sürüş güvenliği açısından hayati kıymet taşıyan ve riskleri azaltan kış lastiği seçiminde şoförlerin dikkat etmesi gereken kıymetli hususlar açıklandı.

KIŞ LASTİĞİ HAYAT KURTARIR!

Kış lastiği fiyatlarının arttığı, bazen şoförler tarafından maddi imkansızlıklar yüzünden ertelendiğini biliyoruz. Fakat lastik seçimi araçlar için çok değerlidir ve hiçbir şey canınızdan ve başka şoförlerin canından değerli değildir. 

Kış aylarında rastladığımız don olayları, kaygan yerler, buz tutmuş yollar şoförlerin en dikkatli olması gerektiği devirlerdir. Bu şartlarda yaz lastikleri misyonlarını yapamadığı için kesinlikle aracınızın kış lastiğini taktırmış olmanız gerekmektedir. 

Kış lastikleri genelde kar lastiği formunda de telafuz edilir ve üzerinde M+S işareti ile işaretlenmiş lastiklerdir. Bu lastikler 7 ºC’nin altındaki sıcaklıkta bile üstün yol tutuşu ile öne çıkan sırt yüzeyi özel olarak tasarlanmış lastiklerdir. Ayrıyeten yalnızca buz üzerinde kullanılabilen cinsleri de mevcuttur. Bu tip lastiklerde çiviler bulunur ve bu çiviler sayesinde lastiğin buzlu yere tutulması sağlanır. Kış lastiklerinin yüksek güvenlik sağladığı ve kışın oluşabilecek trafik kazalarını önlemeye yardımcı olduğu için tercih edildiği unutulmamalıdır.

KIŞ LASTİĞİNDE KALİTELİ MARKA TERCİH EDİLMELİ!

Aracınıza kış lastiği alırken, ucuz olsun diye asla bilmediğiniz bir markaya yönelmeyin. Lastiğin kesinlikle teknik özelliklerini karşılaştırın. Markası bilinmeyen kalitesiz bir lastik alacağınıza ikinci el, eski tarihli olmayan kaliteli bir markanın lastiğini almak çok daha sağlıklıdır. Unutmayın, lastiklerin gerçek saklama şartlarında ömrü 10 yıldır. Araç üzerinde ise km yahut kullanım şartlarına bağlı olarak 5 yılda bir yenilenmesi tavsiye edilir.

KIŞ LASTİĞİ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Kış lastiklerinin diş derinliği 4mm üzerinde olmak zorundadır. Bunun altında olan yahut bunun altına inmiş kış lastikleri kış kaidelerinde oluşacak tabanlarda aracın çekişini düşürecektir. Bu da güvenlik açısından tehlike oluşturabilir.

  • Lastik seçiminde aracın üreticisinin önerdiği lastik ölçüsüne dikkat edilmelidir. Araç üreticileri uygun lastik boyutlarını kullanım klavuzu ya da aracın kapı içlerindeki bilgilendirme etiketlerinde belirtir.

  • Kış lastiğinin ne vakit üretildiği de değerlidir. Bu açıdan satın alınacak lastiğinin üretim yılına dikakt etmek gerekir. Lastik 5 yıl içerisinde üretilmişse satın alınabilir.

  • Kış lastiği yaz lastiği kadar sessiz kullanılan lastikler değildir. Bu lastikler kabin iç sesinde bir artışa neden olacaktır. Ayrıyeten kış lastiklerinin yakıt tüketimini de arttırdığı unutulmamalıdır. Bu yüzden alınacak lastiğin yakıt tüketimi ve kabin iç sesi üzere özellikleri kesinlikle denetim edilerek satın alınmalıdır. 

  • Kış lastiği satın alınırken 4 adet alınması gerekir. Zira bu lastikler tüm tekerleklere takılıp kullanılır. 2 lastik alıp monte edip bu formda araç kullanmak inançlı değildir.

  • Kış ayları içerisinde ve mümkünse biraz daha evvel alınıp değiştirilmelidir. Bu vakit dilimi her bölgede farklılık gösterse de genel olarak Ekim-Kasım aylarında başlayıp havaların ısınmaya başlayacağı Mart-Nisan ayında biten bir vakit dilimidir.

LASTİKTE ÜRETİM TARİHİ KIYMETLİ MİDİR?

Lastiklerin raf ömrü üretim tarihinden itibaren on yıldır. Lakin lastiğin depolama şartları da son derece kıymetlidir. Bu sebepten lastik alırken üretim tarihinin yeni olmasına dikkat ediniz.

KIŞ LASTİĞİ NEDEN ZARURİDİR?

Kış aylarında hava sıcaklıklarının düşmesi otoyol şartlarını da değiştirir. Soğuk hava şartlarında yaz lastikleri daha çabuk sertleştiği için tutunma kabiliyetleri kış lastiğine nazaran çok düşüktür. Kış lastikleri, yapısal özellikleri itibariyle hava sıcaklığının 7 derecenin altında olduğu vakitlerde kuru asfalt, kar ve buzda daha düzgün tutunma ve hasebiyle daha inançlı sürüş imkânı sağlar.

Kış lastikleri özel karışımı sayesinde ağır kış kurallarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur ve sürüş emniyeti sağlar.

KIŞ LASTİĞİ YAZIN KULLANILIR MI?

Yönetmeliğe nazaran yaz aylarında kış lastiği kullanılmaz diye bir husus yok. Lakin kış lastikleri yapısı ve hamuru itibariyle sıcak hava şartlarında daha çok yumuşayacak ve yol tutuşu azalacaktır. Lastiğin ısınmasıyla birlikte daha süratli aşınma ve hareketlerde ses yapacaktır. Bu yüzden en sağlıklısı yazın yaz lastiği, kışın ise kış lastiği kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir