Maden ocaklarıyla tahrip olan doğada Bursa enerji üretilecek

BURSA (İGFA) – İklim değişikliğiyle çaba çalışmaları kapsamında bir taraftan etraf yatırımlarına tartı veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, öteki taraftan güç gereksinimini ‘su ve güneş üzere doğal kaynaklar yanında’ evsel katı atıklardan karşılayarak, örnek bir çalışmaya imza atıyor.

17 ilçesindeki yabanî çöp depolama alanlarını ıslah eden Büyükşehir Belediyesi, katı atık merkezlerinde toplanan evsel katı atıkları hammadde üzere kullanıp iktisada kazandırıyor. Atıklardan güç üretiminin sağlandığı Yenikent Katı Atık Depolama Alanı ve Doğu Bölgesi Katı Atık Bertaraf Tesisinde geçtiğimiz yıl 110 milyon 60 bin 102 kilovat elektrik gücü üretilirken, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kullanımında bulunan tesislerde tüketilen elektrik gücünün tamamını buralardan karşılandı.

ATIKLAR İKTİSADA KAZANDIRILIYOR

Bursa’da üretilen günlük toplam 3 bin 700 ton evsel katı atığın büyük bir kısmının depolandığı Hamitler’deki Yenikent Sahası’nın ekonomik ömrünü doldurmaya başlaması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından atıkların güç üretimiyle iktisada kazandırıldığı büsbütün kapalı sistem olan Doğu Bölgesi Entegre Katı Atık Tesisinin bir benzerini batı bölgesine kazandırmak için çalışmalara başlandı.

Tesisin yapılmasına uygun en hakikat yerin belirlenmesi için Uludağ Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde alanında uzman akademisyenlerle yer tespit çalışmaları yapıldı. Hazırlanan her iki raporda da Kayapa Kuruçeşme mevkii, en uygun alan olarak belirlendi. Etrafı taş ocaklarıyla çevrili bu alanla ilgili ÇED raporu da alırken, en yakın yerleşim ünitesine 1,5 kilometre uzaklıkta yapılacak tesise gelen nakil araçlarının vatandaşları rahatsız etmemesi için alternatif bir yol çalışması için de düğmeye basıldı.

ÇÖPLÜK DEĞİL, ENTEGRE TESİS YAPIYORUZ

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, güya ‘bölgeye atıkların bırakılacağı yabanî bir çöp depolama alanı yapılacakmış’ üzere bölge sakinlerinin kasıtlı olarak yanlış bilgilendirilmesine reaksiyon gösterdi. Mutlaka bir çöplük yahut yakma tesisi yapmadıklarını söz eden Lider Aktaş, “Biz katı atık entegre tesisi yapıyoruz. Güya oturmuşuz, 3 günde hazırlamışız üzere bir algıyla bölge halkı yanlış yönlendiriliyor. Süreç 2014’te başlatıldı ancak son 4 – 4,5 yıldır çok ayrıntılı çalışıyoruz. Hamitler SOS veriyor. Etrafında 11-12 mahalle ve 400 bin civarı nüfus var. Türkiye’deki en tezli projelerden biri olacak. Bittiğinde bölgedeki beşerler da dahil herkes ‘Allah razı olsun’ diyecek. Bölgedeki 6-7 taş ocağına ses çıkarmayanların bu yaklaşımları abesle iştigal. Los Angeles’te kentin göbeğinde yapmışlar, uzay üssü üzere duruyor. Avrupa’da kent merkezinde entegre tesisler var. Yaptığımız tüm inceleme ve araştırmalarda tüm uzmanların ortak kanaati burası. Bir ilçeye yapılmış tesis olarak düşünmeyin, bu Bursa’nın tesisidir. Ayrıyeten bu çöp değil, hammaddedir. Burada değerlendirip, iktisada kazandırılacak. Yeşilden, etraftan, geri dönüşümden bahsediyorsak altını dolduracak atılımlar yapmak lazım. Bu vizyon bir projedir, bir ufuktur. Bu misyonlar bir gün bitecek ve burada yaşayacağım. Bu kentin sokaklarında dolaşacağım. Göğsümü gere gere dolaşacağım, şahane bir işe imza atmışız diye övünerek dolaşacağım bir projedir. Hamasi nutuklarla çevrecilik olmaz. Bu türlü vizyon projeler yapacaksınız. Bizi hayırla yad edecekleri bir proje olacak” dedi.

Yapılacak tesisin Avrupa’da 570 tane örneği bulunuyor. Su kaynaklarına, rüzgar durumuna ve bulunduğu pozisyona nazaran 31 kriterde imtihanı geçen tesis, büsbütün kapalı alanlardan oluşacağı için koku sorunu de yaşanmayacak. 30 yıl hizmet verecek ve 100 bin konutun tüketimine eş paha elektrik gücü üretilecek tesis, tezlerin tersine tam bir etraf projesi. Elektrik gücü üretilmesinin yanında tesiste oluşacak atık ısıyla, bölgeye kurulacak seralar ısıtılacak ve seracılıkla iktisada başka bir bedel katılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir