Mardin’den İsrail’e tepki sesi yükseldi

Şehmus EDİS (MARDİN İGFA)
Mardin’de vilayet parti binası önünde toplanan partililer ismine düzenlenen basın açıklamasını AK Parti Vilayet İnsan Kaynakları Ünite Lideri Muharrem Çakar yaptı.

Basın açıklamasını okuyan İnsan Kaynakları Ünite lideri Muharrem Çakar,İsrail’in, 10 Ekim 2023’te ilan ettiği abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik taarruzları sonucunda, çocuk, genç, yaşlı ve bayan erkek 700’ü aşkın kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandığını tabir etti.

Dünya, İsrail tarafından Gazze Şeridi’ne yönelik devam eden ablukanın altında yaşayan temiz sivillerin acılarını gördüğünü tabir eden Cakar,”. İsrail’in Gazze’ye uyguladığı bu abluka, uzun yıllardır devam eden bir insan hakları ihlali ve insani krizin sonucu oluşmuştur. Gazze halkı, yıllardır temel haklarından yoksun bırakılmış ve ömür şartları her geçen gün daha da kötüleşmektedir”dedi.

Filistin’de bir insanlık dramı yaşandığına dikkat çeken Çakar açıklamasına şöyle devam etti,” İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan beşerler, temel gereksinimlere erişimlerinin sınırlanması, elektrik ve su kesintileri üzere önemli problemlerle karşı karşıyadır. Ayrıyeten, Gazze’de ibadethaneler, hastaneler, okullar, hepsi zalimce vurulmaktadır. Bu durum, saf sivillerin hayatlarını tehdit etmektedir. Ateşe akaryakıt dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini gaye almanın kimseye bir yararı olmayacaktır. Gazze Şeridi’ndeki ablukanın sonlandırılması ve Gazze halkının hayat şartlarının güzelleştirilmesi için memleketler arası toplumun gayretlerini artırması gerekmektedir.

Gazze halkı, barış ve adalet isteğiyle direnişini sürdürmektedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşebbüsleriyle memleketler arası toplum, Gazze’deki insanların temel haklarına hürmet gösterilmesi ve onların daha güzel bir geleceğe sahip olmaları için gereken adımları atmaya davet edilmektedir. 1967 sonları temelinde bağımsız ve coğrafik bütünlüğe sahip, başşehri Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu hususta geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır. Sivil yerleşimleri gaye almayı gerçek bulmuyoruz. Savaşın da bir ahlakı vardır. Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymamaktadır. Abluka savaş değil katliamdır. Sivilleri cezalandırmak kimseye kazandırmaz. Günahsızlar ölmesin, daha fazla kan akmasın. Bölgede tesirli tüm aktörleri, barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz. Biz var olan gücümüz ve çıktığı kadar avazımızla Daha Adil Bir Dünyanın Mümkün olduğuna dair inancımızı tüm meydanlarda söylemeye devam edeceğiz”şeklinde açıklamada bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir