‘Mesaiye patron değil biz karar veriyoruz’

Karnınız açıktı ya da marketten bir gereksiniminiz oldu. Çabucak bir uygulamadan sipariş verdiniz. Kısa müddette gereksiniminiz elinize ulaştı. Pekala kapınıza gelen kuryelerin aslında birden fazla vakit mevcut işlerinden istifa edip, bir şirket kurarak bu işe girdiğini biliyor muydunuz? Son yıllarda hayatımıza giren kavramlardan biri esnaf kurye. Şirketler verdikleri ilanlarda esnaf kurye olmayı seçenlerin ayda 35 bin lira kazanacağını söylüyor. Bu işe ilgi oldukça ağır. Pekala esnaf kurye olmak kolay mı? Bu işin zorlukları neler? Kim, neden bu işi yapmayı tercih ediyor ve yapanlar nitekim kaç para kazanıyor?

İşte bu soruların yanıtları:

İLK ADIMDA EN AZ 50 BİN LİRA

* Şayet bir motosiklet ehliyetiniz varsa bu işe çabucak başlayabilirsiniz. Fakat birinci etapta bir motorsiklet almanız lazım. Bunun için 40 bin ila 80 bin lira ortasında bir fiyatı gözden çıkarmanız gerekiyor.

* Kask ve kıyafet için de en az 3-4 bin lira ayırmalısınız.

* Motosikletin gerisine takacağınız çanta için de 2 bin lira ödemeniz kural.

* Ekipmanları azami ölçüde tamamladıktan sonra sıra şirket kurmaya geliyor. Şahıs şirketi kurmanın toplam maliyeti şu anda 3 bin 500 lira civarında. Ayrıyeten işlerinizi takip edecek bir muhasebeci bulmanız gerek.

SÜRÜCÜ DOKÜMANI VE SABIKA KAYDI

* Tüm bunları tamamladıktan sonra çalışmak istediğiniz online platforma müracaat yapıyorsunuz. Sizden şoför evrakınız, sabıka kaydınız, ikametgâh evrakınız ve kimi şahsî bilgileriniz talep ediliyor.

* Dokümanlar gönderildikten 3-4 gün sonra bir onay iletisi alıyorsunuz. İnceleme tamamlandıktan sonra gelen bu bildiri ile birlikte uygulama üzerinden çalışmak istediğiniz saatleri seçip mesaiye başlıyorsunuz.

PAKET BAŞINA 29-32 LİRA

* Bu dakikadan sonra sipariş başına bir fiyat alacaksınız. Bu platformlarda değişiklik gösterebiliyor. Fakat ortalama 25-35 lira ortasında. Genel çıkar ise 29 lira ile 32 lira ortasında ağırlaşıyor.

* Bir kurye ortalama günde 25 sipariş teslimi yapıyor. Lakin bir hudut yok, kendinizi zorlarsanız ve çalışma saatlerinizi uzatırsanız 50’den fazla sipariş teslimi gerçekleştirip platformlar üzerinden çıkarınızı üst çekebilirsiniz.

* Platformlar sizin gerçekleştirdiğiniz sefer sayısına nazaran her hafta size bir fatura gönderiyor. Burada sizin yararınızın üzerine yüzde 18’lik KDV de ekleniyor. Ayrıyeten çıkarınıza nazaran gelir vergisi ödüyorsunuz.

MASRAFLARI UNUTMAYIN

* Çalışırken yaptığınız tüm masraflar size ilişkin. Günlük yakıt masrafı 8 saat çalışan bir kurye için en az 100 lira.

* Muhasebeciye aylık ortalama 500 lira, 3 bin liraya yakın da Bağ-Kur primine ödemek zorundasınız. Ayrıyeten yemek için de günlük en az 100 lirayı gözden çıkarın.

* Bunun dışında motosiklet için yılda 2 bin 700 lira (modeline nazaran değişir) sigorta. Ve bakım-onarım fiyatları de uğraşı.

EN BÜYÜK NEDEN ZAMAN

Daha evvel mağazacılık yapan ve besin dalında çalışan Uğurcan Kafadar, bu işi seçmesinin en büyük nedeni olarak mesai saatlerini kendisinin belirlemesi olduğunu söylüyor. Kafadar, “Bu işi de çok severek seçmedim. Seçmek zorunda kaldım. Fazla çalışacaksam da bunu işveren değil ben belirliyorum. Kuryelik uzun müddet yapılacak bir meslek değil. Şimdilik avantajlı olduğunu düşünüyorum. Başınıza bir şey geldiğinde yalnızsınız. Günde 12 saat çalıştığımda masraflar düştükten sonra 15 bin lira kalıyor lakin kışın bu işi yapmak nitekim sıkıntı ve tehlikeli” diyor.

İSTER 20 SAAT İSTER 70 SAAT

Bir akaryakıt istasyonunun marketinde kasiyerlik yapan Sercan Keser de yararının harcamalarına yetmediğini görünce istifa kararı alıp bu işe başvurduğunu lisana getiriyor. Keser, “Çalışma saatlerini kendimiz seçiyor olmamız katiyen büyük avantaj. İster haftalık 20 saat çalış istersen 70 saat. Ben bir yıl çalışmayı düşünüyorum. Aylık 17 bin ila 22 bin lira ortası kazanıyorsun. Ve kendi işinin işvereni sayılırsın” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir