Meteoroloji’den uyarı: Kuvvetli yağış ve rüzgar bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran, ülke genelinin çok bulutlu ve (İzmir dışında) yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Ekseriyetle yağmur ve sağanak, güney bölümlerde yer yer gök gürültülü sağanak biçiminde görülecek.

Yağışların; Antalya, Isparta, Mersin, Adana, Maraş, Antep, Kilis, Adıyaman, Urfa ve Mardin etraflarında yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı, ulaşımda aksamalar ve fırtınaya karşı dikkatli ve önlemli olunmalı.

Meteoroloji; Adana, Antalya, Burdur, Isparta, Mersin ile Muğla için sarı ve turuncu kodlu ikazda bulundu.

Rüzgarın, Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege’de kuzey ve kuzeydoğu, Doğu Akdeniz’in iç bölümlerinde güney ve güneydoğu istikametlerden kuvvetli (40-70 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı baca zehirlenmeleri üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalı.

Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesitlerinde çığ tehlikesi riski bulunuyor.

Hava sıcaklığının kuzey ve iç kısımlarda 3 ila 5 derece azalacağı, öbür yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı varsayım ediliyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir