Metin Uca’nın gösterisi iptal edildi

Dün, gözaltına alınıp daha sonra hür bırakılan televizyon programcısı Metin Uca, Twitter hesabından paylaştığı görüntüde Osmaniye’deki gösterisinin iptal edildiğini duyurdu.

Metin Uca’nın toplumsal medya paylaşımı şöyle:

“Sevgili Osmaniyeliler! Ben Metin gelemiyorum. Niçin mi? Zira Osmaniye’de ayın 12’sinde oynayacağımız şovumuz Vilayet Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından iptal edildi. Fatih Sultan Mehmet’in deniz kabuklarına olan merakının kitapta yer alışını yanlış pahalandıran biri nedeniyle geçirmiş olduğumuz soruşturmanın sonucu bu oldu. 200’ü aşkın bilet satılmıştı. Ben kendi adıma tüm Osmaniyeliler’den özür diliyorum efendim”

Dün ne olmuştu?

Televizyon programcısı Metin Uca, Ankara’ya gitmek için İstanbul Havalimanı’nda bulunan Türk Hava Yolları (THY) iç çizgi CIP Lounge geldi.

Bilet süreçlerini yaptıran Uca’nın kimlik denetimi sırasında hakkında arama kararı olduğu ortaya çıktı. Uca polis tarafından gözaltına alındı.

Hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ cürmünden arama kararı bulunan Uca, emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edildi.

Oyundaki tabiri şikayet edilmiş

4,5 saat sonra özgür bırakılan Uca, Twitter hesabından görüntü yayınladı. Uca, Edremit’te oynadığı oyunu izlemeyen bir ‘muhbirin’ ‘devlet büyüklerine hakaret ediliyor’ şikayetinde bulunduğunu kaydetti. Bu nedenle gözaltına alındığını tabir eden Uca, paylaştığı görüntüde yaşadıklarını anlattı:

“21 Ağustos 2022 tarihinde Edremit’teki gösterim esnasında, oynadığım oyunda, oyunu izlemeyen bir muhbir vatandaşın 155’e başvurup ‘Devlet büyüklerine hakaret ediliyor’ demesi sonrası gözaltına alınmışım. Zira UYAP’ta da görünmüyor.

Olay şu: Stefanos Yerasimos’un yazdığı ‘Sultan Sofraları’ kitabında geçen ve Fatih Sultan Mehmet’in deniz kabuklularını çok severek yediğini anlatan kısımdan sonra dönüp Diyanet İşleri Lideri’ne ‘Siz yasak diyorsunuz lakin benim ecdadım deniz kabuklusunu bayılarak yiyor. Kime inanayım’ sorusunu, ‘devlet büyüklerine hakaret’, ‘halkı kin ve nefrete sürüklemek’ olarak değerlendirmişler.

İfademi verdim, sayın savcı bunun bir şov olduğunu anladı ve artık özgürüm. Her şey için, dayanağınız için, benimle birlikte olduğunuz için çok teşekkür ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir