Necati Özkan’dan “Türkiye Yüzyılı” yorumu: Siyasette söyleyecek sözünüz kalmadıysa şarkı söylersiniz

Yerel seçimler periyodunda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kampanya yöneticiliğini yapan, muharrir ve siyasi danışman Necati Özkan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Türkiye’nin Yüzyılı” vizyonunu kıymetlendirdi. 

“Yeni bir fikirden fazla görüntü sinemaların ve epeyce kıymetli yapımların sahne aldığı, orkestra ve müzisyenlerle göz doldurulmaya çalışılan bir gösteri izledim” diyen Özkan, Cumhuriyet gazetesinde kaleme aldığı yazısında şu tabirleri kullandı:

“Bu çeşit gösteriler seçmenin zihninde hiçbir tortu bırakmaz ve hiçbir şeyi temsil etmez. Gösteriler, ortada artık bir dava kalmadığının teslimidir. Reklamcılıkta olduğu üzere siyasette de söyleyecek sözünüz kalmadıysa müzik söylersiniz. Ekranlara yansıdığı kadarıyla sıkılan partililerin aktifliğe demokratik iştiraki cep telefonlarıyla görüntü çekmekten ibaretti.

Ama bence asıl olarak AKP’nin ‘Türkiye Yüzyılı’ teması epeyce sıkıntılı. Zira öncelikle ana muhalefetin ‘İkinci Yüzyıl’ fikrinin makûs bir kopyası. CHP, üç yıl evvel ‘Cumhuriyetin ikinci yüzyılında yeni bir kıssa yaratmak’ fikriyle ortaya çıktığından beri, ülkeye güçlü bir demokrasi ve özgürlük vaat ederek muhalif seçmeni konsolide ediyor.

Bu nedenle AKP stratejik olarak büyük bir yanlışla başlamış oldu. Çünkü başarılı bir siyasi pozisyonlandırma için seçim tartışmasını kendi vaatleriniz etrafında odaklamanız gerekir; rakibinkinin etrafında değil. 

Peki muhalefetten ilham alınarak formülize edilmiş ‘Türkiye Yüzyılı’ söylemi çalışır mı? 1,5 saat süren 25 sayfalık konuşmasında Erdoğan, demokrasi ve özgürlükler ismine değerli hiçbir vaatte bulunmadığından çalışması sıkıntı.” 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir