Pentagon doğruladı: Putin’in ‘yenilemez’ dediği hipersonik füze düşürüldü

Rus ordusu, Ukrayna savaşında birkaç defa kullandığı ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in “hava savunma sistemlerince önlenemez” diye nitelediği Kinzhal hipersonik füzesinin Patriot füzesi ile düşürülmesi medyada gündem oldu.

Ukrayna ordusunun buna yönelik açıklaması Pentagon basın toplantısında gündeme geldi.

Ryder, “Onların (Ukrayna ordusunun) bir Rus füzesini Patriot kullanarak düşürdüğünü teyit edebilirim.” dedi.

Söz konusu Rus füzesinin Kinzhal olup olmadığı sorusuna ise Ryder, “Doğru.” cevabını verdi.

Ancak sözcü, Rus hipersonik füzesini düşüren bataryayı hangi ülkenin sağladığı bilgisini vermekten kaçındı.

Bir birinci yaşandı

Patriot hava savunma sistemleri ABD tarafından Irak ve Suudi Arabistan’da İran balistik füzelerine karşı kullanılıyordu fakat bu sistem birinci sefer bir hipersonik füzeyi düşürmüş oldu.

Putin ‘yenilemez’ olarak nitelendirmişti

Vladimir Putin tarafından birinci sefer Mart 2018’de tanıtılan Kinzhal-Hançer hipersonik füzesi, Rus önder tarafından ‘yenilemez’ olarak nitelendi.

Kinzhal-Hançer havadan atılan hipersonik füze sistemi için “Hızları, bunları günümüzün hava savunma ve füze savunma sistemlerine karşı yenilmez kılıyor. Basitçe söylemek gerekirse, yakalanamıyorlar. Dünyanın önde gelen ordularının bu silahları edinmeye çalıştığını anlamak kolay. Sevgili dostlar, Rusya bu silahlara sahip” diyen Putin, şu cümlelerle devam etti:

“Füze sesten 10 kat daha süratli gidiyor. Uçuşu sırasında hareketler yapıyor ve tüm mevcut -ve inanıyorum ki gelecekteki de- savunma ve füze sistemlerini aşabiliyor. 2 bin kilometreye kadarki maksatlara nükleer ve konvansiyonel başlıklar taşıyabiliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir