Putin: Gübre ihracatını artırmaya hazırız

Putin, başşehir Moskova’da ülkenin en büyük gübre üreticilerinden Uralchem’in ana hissedarlarından ve Rus Endüstriciler ve Teşebbüsçüler Birliği Gübre Üreticileri Kurulu Lideri olan Dmitriy Mazepin ile bir ortaya geldi.

Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle Afrika ülkelerinin Rusya ile temasa geçtiğini belirten Putin, “Elbette neler olduğunu anlayamıyorlar. Zira daima olarak fakir ülkelere yardım edilmesi gerektiğinden bahsediyoruz ve fiyatsız temin etmek istediğimiz gübre yardımları bile engelleniyor. Bu muhakkak kabul edilemez” diye konuştu.

Rus gübre ihracatının ise gelişmeye devam ettiğini aktaran Putin, “Uralchem, dünyanın en büyük gübre üreticilerinden. Kimi ülkelerin yapay pürüzlerine karşın (ihracat) çalışmaların epeyce başarılı gittiğini biliyorum. Pürüzlerden en çok ziyan gören global piyasalar. Bu alanda istisnasız, tüm ortaklarımızla çalışmalarımızı genişletmeye hazırız” dedi.

Uralchem’in ana hissedarlarından ve Rus Endüstriciler ve Teşebbüsçüler Birliği Gübre Üreticileri Kurulu Lideri Mazepin ise Rus gübre ihracatının üç temel meseleyle karşılaştığını belirterek, “Üç ana nokta var. Bunlar gemilerin kiralanması, sigortalar ve ödemeler. Bankalar çok önemli bir pürüz yaratıyor. Zira rastgele bir bankada çalışan düşük düzey bir hukukçu bile tüm ödemeleri engelleyebiliyor. Bu nedenle dolar ve avro ile çalışmamayı öğrendik. Örneğin, Brezilya’ya gübre ihracatımız için ödemeler yuan ile yapılıyor” sözünü kullandı.

Avro ve dolar kullanmaktan men edildiklerini bildiren Mazepin, gelişmekte olan çok sayıda ülkenin gübre için ödemeleri yuan cinsinden yapmaya hazır olduğunu söyledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir