Reuters, Erdoğan sonrasını yazdı

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, muhalefetin iktidara gelmesi durumunda Türkiye’nin iktisat, dış siyaset ve iklim alanlarında nelerle karşılaşabileceğini derledi.

Reuters’a nazaran 6 Şubat’ta meydana gelen ve resmi bilgilere nazaran yaklaşık 45 bin kişinin vefatıyla sonuçlanan sarsıntılardan sonra da iktidarın seçimleri kaybetme mümkünlüğü daha da arttı.

Diken’in Reuters’tan aktardığına nazaran derlemenin satırbaşları şöyle:

Ekonomi

  • Muhalefetin Merkez Bankası’nın bağımsızlığını geri getirme vaadi var fakat buna karşın enflasyonu düşürmek sıkıntı olacak. Fiyatları denetim etmek için Türkiye’nin yüksek faiz oranlarına gereksinimi olabilir. Bu, iktisatta sakinliği tetikleyerek yeni hükümetin popülaritesini baltalayabilir. Milletlerarası yatırımcılar, bu nedenle hükümetin ‘acı reçete’yi uygulayabileceğinden emin olana kadar yatırımlarını bekletebilir.
  • Rusya’nın, döviz rezervlerini artırmak için Türkiye’ye borç veren “dost” ülkelerden biri olup olmadığı da dahil olmak üzere, Erdoğan’ın Putin’le yaptığı mutabakatlar konusunda çok az şeffaflık var. Yeni idaresi bunun üzere belirsizlikler de bekliyor.
  • Erdoğan, bankacılık dalında de bir karmaşa yarattı. Hükümet, borç veren kurumları düşük getirili devlet tahvilleri almaya zorladı. Faizler yükseldikçe bu kurumlar büyük kayıplarla karşı karşıya kalacak. Hükümet ayrıyeten, paha kaybetmesi durumunda lira mevduatlarını müdafaa kelamı verdi. Bu nedenle, yeni idarenin ülkenin bankalarını tekrar sermayelendirmesi ve mevduat sahiplerine nakit dağıtması gerekebilir.

ABD ve Avrupa Birliği

  • ABD ve AB, millet ittifakından Rusya’nın askeri teçhizat ithal etmesine yardım eden tüm şirketlere baskı yapmasını isteyecektir. Üst seviye bir ABD yetkilisi, bu çeşit firmaların yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı.
  • Yeni hükümet, Avrupa Birliği (AB) ve ABD’yle daha yakın alakalar kurmak için bir fırsata sahip olacak. Millet ittifakının demokrasiye yakın olması bunu kolaylaştırabilir. Yeni hükümetin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini onaylaması da bağlantıları geliştirebilir.
  • Erdoğan hükümeti, yaptırımların delinmesi halinde adım atacaklarını söylese de, yeni hükümet bu hususta muhtemelen daha istekli olacak. Tekrar de yeni hükümet Rusya’yla ticaretini büyük olasılıkla kesmeyecek. Yeni hükümet, Rusya’dan fosil yakıt almayı da bırakmayacak üzere görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir