Rus milyarder, Ukrayna’nın işgal edilmesi nedeniyle Rusya vatandaşlığından çıktı

T24 Dış Haberler

Rus milyarder bankacı ve teşebbüsçü Oleg Tinkov, Ukrayna’nın işgali nedeniyle Rus vatandaşlığından feragat ettiğini açıkladı. 

Instagram hesabından bir paylaşımda bulunan Tinkov, “Rus vatandaşlığından çıkma kararı aldım. Barışçıl komşusuyla savaş başlatmış ve günlük olarak temiz insanları öldüren faşist bir ülke ile bağdaştırılamam” yazdı.

“Umarım diğer ünlü Rus iş insanları da benim üzere bu kararı verir” diyen Tinkov, “Çünkü bu Putin’in rejimini ve iktisadını zayıflatacak, sonunda da yenilmesine sebep olacaktır” sözlerini kullandı. 

Paylaşımında Rusya vatandaşlığını sonlandırdığını gösteren bir sertifika da paylaşan Tinkov, “Putin’in Rusyası’ndan nefret ediyorum, fakat bu delice savaşa açıkça karşı olan tüm Rusları seviyorum” yazdı.

54 yaşındaki Tinkov, 20 milyon müşterisi olan online Tinkoff Bankası’nı kurmuştu. Tinkov’a Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde Britanya yaptırım uyguladı. 

Tinkov 2020 yılında ABD’de vergi kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle tutuklandı ve daha sonra kefaletle hür bırakıldı. Özgür kaldıktan sonra milyarder bankacı Londra’da lösemi tedavisi gördü. 

Milyarder, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini daha evvel de eleştirerek “delice savaş” olarak nitelendirmiş ve “katliamın son bulması için” Batı’ya harekete geçme daveti yapmıştı. 

Tinkov, 2020 yılında bankadaki CEO’luk misyonundan istifa etti. Tinkoff, kurucusunun savaşı eleştiren yorumlarıyla ortasına aralık koydu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir