Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Barışı korumak için elimizden geleni yapacağız

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Sırbistan Ulusal Güvenlik Kurulu ile Belgrad’da bir ortaya geldiği toplantı sonrası, Sırbistan Radyo Televizyonuna açıklamada bulundu.

Kosova’nın kuzeyindeki durumun “oldukça zor” olduğuna işaret eden Vucic, “Sahada bir milletin beka uğraşı var. Kosova’nın kuzeyinde ‘Sırp sorununun’ sonuçlandırılması amaçlanıyor ve buna Priştine ve memleketler arası toplumun bir kısmı da katılıyor. Kosova polisinin kuzeyde bulunmaya hakkı yok.” diye konuştu.

Vucic, “Arnavutları ve Sırpları barışı müdafaaya çağırmak kıymetli. Sırpları sakin olmaya, provokasyonlara gelmemeye çağırıyorum. (Avrupa Birliği Hukukun Üstünlüğü Misyonu) EULEX ve (NATO’nun Kosova Barış Gücü) KFOR’a yönelik saldılar olmamalıdır.” dedi.

“BİZİM VAZİFEMİZ BARIŞ DAVETİ YAPMAK”

Bugünün, Cumhurbaşkanlığı misyonunu üstlendiği günden beri kendisi için “en güç gün” olduğunu kaydeden Vucic, “Muhtemelen en güç gece de önümüzde, bizim misyonumuz barış daveti yapmak.” sözünü kullandı.

Vucic şöyle devam etti:

“Kosova’daki Sırplar için güç bir gece, onlarla olmak benim vazifem. KFOR ve Avrupa’dan göstericilere karşı şiddet uygulamayacaklarına dair garanti aldık, onlarla görüşmelere devam edeceğiz. Vatanımızı korumak için gerekli ehemmiyetleri aldık. En kıymetli buyrukları verdim ve Ulusal Güvenlik Kurulu bunları kabul etti. Polis ve askerlerimizle gurur duyuyorum. Savaş hazırlığını artırmak için rastgele bir buyruk vermeden evvel, barışı korumak için elimizden geleni yapacağız.”

Kosova’nın kuzeyinde kurulan barikatlara değinen Vucic, “Hiçbir Arnavut’un hareketi kısıtlanmıyor. Arnavutların hiçbiri o yollardan geçmiyor. Bu, o insanların, tutuklanmalara, şiddete, berbat muameleye ve Brüksel Anlaşması’nın yerine getirilmemesine karşı protestolarının tabiridir.” değerlendirmesinde bulundu.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ ARTIYOR

Sırp nüfusun ağır yaşadığı Kosova’nın kuzeyindeki 4 belediyede 18 Aralık’ta yapılması planlanan erken genel seçim öncesi iki ülke, bir defa daha karşı karşıya geldi.

Kosova’nın, seçim öncesi bölgedeki güvenliği sağlamak gayesiyle ülkenin kuzeyindeki Sırp nüfuslu bölgelerde güvenlik güçlerinin mevcudiyetini artırması ise iki ülkenin karşılıklı gerilmesine neden oldu.

Kuzeyde yaşanan olayların akabinde Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, erken lokal seçimlerin Nisan 2023’e ertelendiğini duyurdu lakin bu karar bölgedeki gerginliği düşürmedi.

Kosova Polisinin, eski Sırp mensubu Dejan Pantic’i gözaltına alınmasının akabinde Kosovalı Sırplar ülkenin kuzeyine barikatlar kurarken, EULEX gece devriyesi sırasında taarruza uğradığını savundu.

Sırbistan Hükümeti Kosova Ofisi Yöneticisi Petar Petkovic ise Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin Kosova Özel Polis Birliği’nin (ROSU) Gazivode’ye girerek Sırbistan bayraklarını yırttığını tez etti.

Avrupa Birliği (AB), NATO ve ABD Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğin düşürülmesi davetinde bulunurken, Kosova ve Sırbistan tarafından önemli açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında bağlantıların olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor.​​​ (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir